Washington D.C. — ABD Başkanı Joe Biden, Gazze’de kalıcı ateşkesi hedefleyen İsrail’in üç aşamalı önerisini açıkladı. Hamas, öneriye „yapıcı biçimde yanıt vermeye hazır olduğu“ sinyalini verdi.

Biden’ın Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, öneri Katar aracılığıyla Hamas’a iletildi. Önerinin ilk aşaması, İsrail’in Gazze’nin ikamet edilen tüm bölgelerinden çekilmesini ve karşılığında ileri yaştaki ve kadın rehinelerin İsrail hapishanelerindeki yüzlerce Filistinlinin salıverilmesiyle serbest bırakılmasını içeriyor. Bu aşamada saldırılar nedeniyle yerlerinden edilen Gazzeli siviller evlerine dönebilecek ve günde 600 kamyonluk insani yardım bölgeye ulaştırılacak.

Biden, „Hamas yükümlülüklerine bağlı kaldığı sürece,“ örgüt ile İsrail arasında kalıcı bir ateşkesin müzakere edilebileceğini ifade etti. Müzakerelerin altı haftadan uzun sürmesi halinde geçici ateşkesin uzatılabileceğini de belirtti.

İkinci aşamada, erkek askerler de dahil olmak üzere kalan tüm rehinelerin takasının gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Bu aşamada İsrail birliklerinin Gazze’den tamamen çekilmesiyle kalıcı ateşkes başlayacak.

Üçüncü aşama ise Gazze için büyük bir yeniden inşa planını içeriyor. Bu aşamada kalan son rehinelerin de ailelerine dönmesi hedefleniyor.

Biden, „Artık bu savaşın sona ermesi ve savaştan sonraki günün başlamasının zamanı geldi“ dedi.

Hamas: Yapıcı Bir Tutuma Hazırız

Hamas, öneriye olumlu yaklaştığını belirten bir açıklama yayımladı. Radikal İslamcı örgüt, İsrail’in anlaşmaya bağlılığını net biçimde ilan ettiği sürece kalıcı ateşkes temelinde, İsrail birliklerinin çekilmesine, Gazze’nin yeniden inşasına ve gerçek bir mahkûm takasına dayalı bir öneriye yönelik „olumlu ve yapıcı bir tutum içinde“ iş birliğine hazır olduğunu ifade etti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada ise tüm rehinelerin evlerine dönmesi ve Hamas’ın askeri ve idari kapasitesinin yok edilmesi de dahil tüm hedeflere ulaşılana kadar savaşın sona ermeyeceğine yönelik ısrarcı tutum devam ettirildi. Netanyahu, müzakere ekibini anlaşma önerisini sunmak üzere görevlendirdi.

Refah’ta Saldırılar Sürüyor

İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye bölgesinde günler süren yoğun çatışmaların ardından operasyonlarını sona erdirdiğini açıkladı. Ordu, Gazze’nin güneyinde yer alan ve Filistinlilerin sığındığı son nokta olan Refah’taki saldırılarına ise „Hamas’ın son kalesini hedef alma“ gerekçesiyle devam ediyor.

Geçen yıl 7 Ekim’de Hamas’ın İsrail’e gerçekleştirdiği saldırıda, İsrail verilerine göre yaklaşık bin 200 kişi hayatını kaybetmiş ve 250’yi aşkın kişi rehin alınarak Gazze’ye götürülmüştü. İsrail’in bu saldırının ardından Gazze’ye başlattığı yoğun saldırılarda, Hamas kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı verilerine göre hayatını kaybedenlerin sayısı 36 bin 280’i aştı. Birleşmiş Milletler, insani yardımların ulaştırılmasının engellendiği bölgede bir milyondan fazla Filistinlinin felaket boyutlarında bir açlıkla karşı karşıya olduğunu belirtiyor.