Almanya’da yaşayan Türk kökenli vatandaşların öncülüğünde kurulan Çeşitlilik ve Uyanış için Demokratik İttifak (DAVA) ve Yenilik ve Adalet için İttifak Partisi (BIG), 9 Haziran’da gerçekleşen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde milletvekili çıkaramadı.

Ocak 2024’te kurulan DAVA, 148 bin 724 oy alarak parlamentoya milletvekili gönderemedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP ile yakınlığı olduğu iddiasıyla eleştirilen DAVA, 11 aday ile seçimlere katıldı. Parti başkanı Teyfik Özcan, sık sık yaptığı açıklamalarda Erdoğan hükümeti veya yabancı ülkelerle bağlantılı oldukları iddialarını reddetti.

2010’da kurulan BIG ise 31 bin 141 oy aldı. 2019 AP seçimlerinde 68 bin oyla %0,2 destek bulan BIG, 23 adayla katıldığı seçimde DAVA’yı oyları bölmekle suçladı. BIG Partisi Genel Başkanı Haluk Yıldız, „AP seçimlerinde baraj yok. Ancak oylar bölünecek mi, evet bölünecek. Bu da göçmen toplumun aleyhine olan bir şey ve üzücü,“ dedi.

DAVA, kuruluşundan bu yana Alman siyasetçilerin eleştirilerine maruz kaldı. Yeşiller Partisi Milletvekili Max Lucks, DAVA’yı „Almanya’daki aşırı sağcı AfD’nin Türk versiyonu“ olarak nitelendirdi. Partinin başkanı eski SPD üyesi Mehmet Teyfik Özcan’ın yanı sıra, Erdoğan’a yakınlıklarıyla bilinen ve Türkiye’deki milli görüş çizgisini savunan avukat Fatih Zingal, doktor Ali İhsan Ünlü ve doktor Mustafa Yoldaş, DAVA’nın AP adayları arasında yer aldı.

Almanya’dan İki Türk Kökenli Vekil Seçildi

AP seçimlerinde çeşitli AB üyesi ülkelerden pek çok Türk kökenli aday Brüksel’de görev yapmak için yarıştı. 2019 seçimlerinde milletvekili seçilen Almanya’dan Hür Seçmenler (Freie Wahler) adayı Engin Eroğlu ve Sol Parti adayı Özlem Alev Demirel, 2024 seçimlerinde de Avrupa Parlamentosu’na girmeyi başardı.

1984 doğumlu Özlem Alev Demirel, AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevini üstleniyor. 1982 doğumlu Engin Eroğlu ise AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Delegasyonu’nda görev alıyor.