Almanya’nın başkenti Berlin’de koronavirüs önlemlerine karşı düzenlenen protestolar sırasında bir grup gösterici Alman Federal Meclis binası Reichstag’a girmeye çalışınca polis ile karşı karşıya geldi. Polis bariyerleri aşan protestocuları merdivenlerde durdurdu.

Alman hükümetinin koronavirüse karşı yürüttüğü politikaların protesto edildiği gösteriler sırasında cumartesi akşamı bir grup gösterici Berlin’deki Alman Federal Meclis binası Reichstag’ın önündeki barikatları aşarak merdivenlere akın etti.

Yaklaşık 40 bin gösterici katıldı

Almanya’nın farklı bölgelerinden gelen eylemcilerin sayısı beklenenden çok fazla oldu. 22 bin 500 kişinin katılacağı bildirilen mitinge polisin verdiği rakamlara göre 38 bin kişi katıldı. Genelde sakin geçen ve sosyal mesafe kuralına uyulduğu görülen eylemde zaman zaman gergin anlar yaşanırken, 300 kişi gözaltına alındı. Bir grup protestocu federal parlamento binası Reichtag önündeki bariyerleri aşarak binaya girmeye çalıştı. Böyle bir durumu beklemeyen polisler, göstericilerin meclis binasına girmesini engellemeye çalıştı. İtiş kakışların yaşandığı olayda polis biber gazı kullandı. Takviye birliklerin gelmesiyle göstericilerin meclis binasına girmesi engellendi ve durum kontrol altına alındı.

Irkçı bayrak açtılar

Olaylar öncesinde Reichstag’ın önünde düzenlenen protestolarda göstericilerden bazıları Alman İmparatorluğu ve Nazi Almanyası sırasında kullanılan siyah-beyaz kırmızı renkli Reich bayrağı açtı. Polis göstericileri dağıtarak alandan uzaklaştırdı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde göstericilerin Reichstag’ın hemen kapısında durduğu ve önlerinde sadece üç polis memurunun bulunduğu görülüyor.

Polis sözcüsü Thilo Cablitz „Her an her yerde olmamız mümkün değil. Bariyerleri aşıp geçmek ve Reicshtag’ın önündeki merdivenlere ulaşmak için tam da bu boşluk kullanıldı“ diye konuştu.

Alman politikacılardan sert eleştiri

Yaşananlara alman siyasetinden yoğun tepki geldi. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte „Fikir çeşitliliği sağlıklı bir toplumun markasıdır. Ancak toplanma özgürlüğü devlet kurallarının ayaklar altına alındığı yerde son bulur“ şeklinde konuştu. „Reichstag binası parlamentomuzun çalışma alanı ve bu nedenle özgür demokrasimizin sembolik merkezi. Anarşist ve aşırılık yanlılarının onu kendi amaçlarına alet etmeleri tahammül edilemez. Bugün bunu hızlı ve etkili şekilde engelleyen polise teşekkür ediyorum. Devletin bu tip insanlara karşı sıfır toleransla ve sert ekilde müdahale etmesi gerekiyor“ dedi.

Aşırı sağcıların peşinden gitmeyin çağrısı

Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda „Herkesin koronayla mücadele önlemlerine karşı çıkma ve elbette kendi fikirleri için protesto yapma hakkı var. Ancak kimse bunun için aşırı sağcıların peşinden gitmemeli, polisleri tehlikeye atamamalı ve birçok kişiyi enfeksiyon riskine sokmamalı. Meclisin önünde Reich bayrakları utanç verici“ ifadelerine yer verdi.

Nazi sembolleri ve Reich bayraklarının Alman Meclisi’nin önünde işi yok

Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı ve SPD’nin Başbakan adayı Olaf Scholz ise „Anayasamız fikir ve gösteri özgürlüğünü garanti altına alıyor. Bu Weimar Cumhuriyeti ve Nazi dönemine bir yanıttır. Nazi sembolleri ve Reich bayraklarının Alman Meclisi’nin önünde işi yok“ ifadelerini kullandı.


Yaklaş
ık 300 gösterici gözaltına alındı

Yetkili makamların tahminlerine göre cumartesi günkü protestolara yaklaşık 38 bin gösterici katıldı. Berlin İçişleri Senatörü Andreas Geisel ARD televizyonuna yaptığı açıklamada cumartesi günü yaklaşık 300 kişinin gözaltına alındığını, gözaltılardan yaklaşık 200’ünün Rusya Büyükelçiliği önünde meydana geldiğini kaydetti. Geisel burada yaklaşık 3 bin aşırı sağcının polise taş ve şişe attığını söyledi ve bu bağlamda yaşananları önceden tahmin etmenin mümkün olduğunu belirtti.

Çağrı Stuttğart merkezli

Emniyet güçlerinin verdiği bilgilere göre gün boyu devam eden gösteriler sırasında zaman zaman bazı yollar kapatıldı ve bir inşaat konteyneri ateşe verildi. Stuttgart merkezli Querdenken 711 adlı girişimin çağrısıyla düzenlenen gösterilere yaklaşık 22 bin kişinin katılması bekleniyordu ancak katılım beklentinin oldukça üzerine çıktı. Yaklaşık 3 bin polis memurunun görev yaptığı protestolara karşı gösteriler de düzenlendi.

Yüksek idari mahkemesi izin verdi!

Geçtiğimiz günlerde Reichstag binasının önünde düzenlenen eylemde, göstericiler arasında kendilerine “Reichsbürger” (imparatorluk vatandaşları)“ diyen Irkçı bir grubun kullandığı siyah-beyaz-kırmızı imparatorluk bayrakları dikkat çekmişti. Polis, alanı boşaltarak göstericileri uzaklaştırmıştı. Almanya’da dün mitinge neden izin verildiği tartışılıyor. Berlin eyaleti, korona önlemlerini sekteye uğratacağı gerekçesiyle mitingi yasaklamış, yüksek idari mahkeme ise yapılan itirazı haklı bulmuş ve protesto eyleminin yapılmasına karar vermişti.