Almanya’da Müslüman kuruluşları ve cami derneklerini hedef alan tehdit mektupları Alman hükümetinin tepkisini çekti. Alman İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Damgalama, gözdağı ve tehditlerin hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu” vurguladı.

Yasin Konyalı

Almanya’da yaşanan bu olaylara karşı Alman hükümeti sert bir duruş sergiliyor. Cami ve Müslüman kuruluşlarına gönderilen tehdit mektuplarına ilişkin Alman İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in sözcüsü, Deutschlandfunk Radyosu’na yaptığı açıklamada, “Almanya’da yaşayan insanların herhangi bir nedenle damgalanması, gözdağı alması veya tehdit edilmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Sözcü, dinleri sebebiyle insanlara yönelik tehditlerin de aynı şekilde kabul edilemez olduğunu belirtti.

Son yıllarda Almanya genelinde Müslüman kuruluşlara ve cami derneklerine yönelik artan tehdit mektubu vakaları gündeme gelmekte. Aşağı Saksonya İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, Müslüman kuruluşlarına gönderilen tehdit mektubu sayısı 34’e ulaşmış durumda. Bu tehditler sadece camileri hedef almıyor; bazı Hristiyan kuruluşları da benzer mektuplar almış durumda.

Bu tehditler nedeniyle cami dernekleri ve Müslüman kuruluşları güvenlik önlemleri talep ediyor. İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Hannover Teşkilatı Başkanı Recep Bilgen, yetkilileri daha etkili önlemler almak için çağırarak, “Şimdi değilse ne zaman?” dedi. Aşağı Saksonya eyaletinde Müslüman derneklerin çatı kuruluşu olan Şura’nın Başkanı Kerim Ocakdan da cemaat içinde artan huzursuzluğa dikkat çekerek, Cuma namazları sırasında cami çevresinde polis görevlendirilmesini talep etti.

Geçtiğimiz haftalarda Osnabrück’teki bir camiye gönderilen tehdit mektubu, bu tür olayların devam ettiğini gösteriyor. Mektupların bazılarında aşırı sağcı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı’nın (NSU) izlerine rastlanıyor. Nazi sembolü gamalı haçın çizildiği bazı mektuplar ise endişe verici detaylar arasında.

Temmuz ayında Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Bramsche’deki bir derneğe yönelik gönderilen tehdit mektubunda, “Böyle devam edin. Yahudilere yaptığımızı size yapacağımız gün artık uzak değil” ifadeleri yer almıştı. Aynı dönemde Hannover’deki bir camiye gönderilen tehdit mektubunda ise gamalı haç sembolü yer alıyordu. Bu mektupta, daha önce yaşanan kundaklama olaylarına atıfta bulunularak, “Bu başlangıç, yeniden geleceğiz” denilmişti. Söz konusu cami daha önce de saldırıya uğramış ve yangında zarar görmüştü.

Alman hükümeti, bu tür tehditlere ve saldırılara karşı sıkı bir duruş sergiliyor ve toplumun farklı kesimlerine yönelik hoşgörüsüz davranışları kabul etmiyor.