Almanya’nın resmi istatistik kurumu olan Federal İstatistik Dairesi’nin açıkladığı verilere göre, Temmuz ayında ülkede tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 6,2 artış gösterdi.

Haziran ayında yüzde 6,4 olan enflasyon oranı gerilese de, uzmanlar hala yüksek enflasyonun devam ettiğine dikkat çekiyorlar.

Federal İstatistik Dairesi Başkanı Ruth Brand, enflasyonun biraz yavaşlamış olmasına rağmen hala yüksek seviyelerde olduğunu belirterek, „Gıda fiyatlarındaki gelişmeler enflasyonu tetikliyor“ şeklinde konuştu. Almanya’da son aylarda enflasyonun artmasında gıda ve enerji fiyatları önemli bir rol oynadı. Enerji fiyatları, Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 artarken, elektrik fiyatları yüzde 17,6 oranında yükseldi. Gıda fiyatları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 arttı, ancak Haziran ayına kıyasla düşüş yaşandı.

Ülke genelinde hizmet sektörü de enflasyondaki artışta etkili oldu. 2022 Temmuz ayına göre hizmet sektörü fiyatları yüzde 5,2 arttı. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre tatil harcamaları da tüketiciler için daha pahalı hale geldi. Özellikle her şey dahil ve paket tatiller geçen yıla göre yüzde 9 oranında zamlandı.

Uzmanlar, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele kapsamında faiz oranlarını dokuzuncu kez artırmasının önümüzdeki aylarda Almanya’da tüketici fiyatlarının düşmesine katkı sağlayabileceğini belirtiyorlar. Ekonomistler, bu adımın enflasyonu kontrol altına almak için etkili olacağına inanıyorlar.

Sonuç olarak, Almanya’da tüketici fiyatlarının Temmuz ayında yıllık yüzde 6,2 artış göstermesi, enflasyonun hala ekonominin odak noktalarından biri olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, ilerleyen dönemde alınacak önlemlerin enflasyonun yönetimi açısından kritik olacağı görüşünde.