Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ’daki krizin çözümü için diplomatik kanalları tamamen tıkayan bir açıklama daha yaptı. Paşinyan, „Uzun süre diplomatik çözüm olmayacak“ diyerek ülkesini adeta felakete sürüklüyor.

Şevket Dalboy

Nikol Paşinyan, Facebook hesabı üzerinden yayınladığı mesajında, Dağlık Karabağ kriziyle ilgili olarak, „Uzun süre diplomatik çözüm olmayacak“ ifadesini kullanarak, Ermeni halkını gönüllü olarak cepheye çağırdı. Paşinyan görüntülü açıklamasında, zafere ulaşıncaya ya da yenilgiye uğrayıncaya kadar savaşılması gerektiğini, bu savaşta orta yol olmadığını belirtti. 

Gönülü birliklerin Azerbaycan ordusu karşısında şansı yok!

Savaşı kazanmak için gönüllü birlikler kurulması çağrısında bulunan Paşinyan, Karabağ’ın statüsü için sürdürülen müzakerelerin anlamsız olduğunu ifade ederek Bakü’yü uzlaşmak istememekle suçluyor.

Dışişleri bakanları Lavrov’la buluştu

Paşinyan’ın bu açıklaması öncesinde ise Ermenistan ve Azerbaycan’ın dışişleri bakanları Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi. Rus Dışişleri’nden yapılan açıklamada, görüşmelerde ateşkes koşullarının ele alındığını açıkladı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermeni mevkidaşı Zohrab Mnatsakanyan’ın Cuma günü de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesi bekleniyor.

Çatışmalar sürüyor

Dağlık Karabağ’da Rusya’nın girişimiyle geçtiğimiz haftalarda kabul edilen ateşkes anlaşması ihlal ediliyor. Çatışmaların devam ettiği bölgede can kayıplarının arttığı haber verilirken ölenler arasında çok sayıda sivillerin de olduğu belirtiliyor. Ermeniastan cephesinden atılan barıslik füzeler şehirlere ciddi zarar veriyor. Bu saldırılar Azerbeycan Türklerini adeta tek yumruk haline getiriyor.

Öte yandan Ermenistan, cephe hattında kalan cesetlerden dolayı salgın tehlikesine karşı uyararak ateşkesin cenazeler için değerlendirilmediği açıklamasını yaptı.

Ülkesini felakete sürüklüyor

Ermenistan hükümetinin uyguladığı dengesiz politikalar nedeniyle halk ciddi sıkıntı içinde. Cepheden gelen asker cesetleri hızla artarken, uzlaşıp işgal ettiği topraklardan çekilme yerine illede savaş istemesi herkes tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor. Özellikle Fransa’nın tahrikleriyle hareket eden Ermenistan yönetimi, sivilleri vurmakla ülkesini felakete sürüklüyor.