Alman ordusu kuruluşunu kutlarken birçok yetersizliği ile tartışma konusu oldu. Alman ordusu Bundeswehr, 65’inci kuruluş yıldönümünü, teçhizat yetersizliği ve zamana uyum tartışmalarının gölgesinde kutladığı vurgulandı.

Ümit Kalın

Milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan II. paylaşım savaşının sona ermesinden 10 yıl sonra 12 Kasım 1955’te kurulan Alman ordusu Bundeswehr için bugün başkent Berlin’de tören düzenliyor.

ARD televizyonuna konuşan Savunma Bakanı Annegret Kramp- Karrenbauer, 65’inci kuruluş yıldönümü kutlanan ordunun, günün gereksinimlerine uygun bir donanıma sahip olmadığını söyledi.

Bakan, „Çevremizdeki dünya, koşullar değişiyor ve savunmamızı ayakta tutabilmemiz için bizim de bu değişime ayak uydurmamız gerekiyor“ dedi.

Yeni tehdit ne?

Savunma Bakanı, silah sistemlerinin yeni tehditler göz önünde bulundurularak modernize edilmesi gerektiğini belirterek, ekipman ve teçhizat yeniliklerinin yanı sıra taktik ve stratejik düzenlemelere de gidilmesinin önemine dikkat çekti.

ABD için mi,Almanya’nın güvenliği için mi?

ABD’nin Almanya’dan savunma harcamalarını artırmasını talep etmesiyle ilgili olarak da konuşan Kramp-Karrenbauer, „Daha fazlasını yapmalıyız ve bunu bir ABD Başkanı için değil, kendi güvenliğimiz için yapıyoruz“ ifadelerini kullandı. Bakan, „Vatandaşların korunması devletin temel görevidir “ dedi. 

Alman ordusu mevcut haliyle gerçekten yetersiz?

Federal hükümetin eski ordu sorumlusu Hans-Peter Bartels de özellikle askeri teçhizat konusundaki noksanlara dikkat çekti, „Mevcut teçhizatın sadece bir kısmı kullanılabilecek durumda“ dedi.

Dünya’da eğitime, sağlığa, tarıma, içilebilir suya değil silaha harcamaları artırın!

Almanya’nın NATO’nun yüzde ikilik savunma harcamaları hedefine uymasının da önemli olduğunu ifade eden Bartels, „Bu düşünülemez bir miktar da değil“ ifadesini kullandı. SPD’li politikacı, bu oranın Soğuk Savaş sırasında yüzde beş olduğunun altını çizdi. 2014 yılında Galler’de düzenlenen NATO zirvesinde üye ülkeler savunma harcamalarını GSYİH’larının en az yüzde 2’si oranına yükseltmeyi taahhüt etmişti.