İngiliz, ABD ve İsrail projesi olarak Orta Doğu halklarının kalbine saplanan hançer İŞİD şimdide Koroba virüsünden faydalandırılmaya çalışılıyor. IŞİD, örgüt üyelerinden bu durumu bir fırsat olarak görmelerini istiyor.

Örgüt, geçen hafta yayımladığı bültende, koronavirüs salgınını „haçlı uluslarına“ karşı kutsal biçimde yoğurulmuş bir „zulüm“ olarak tanımladı.

Salgının yarattığı korkunun, hastalığından kendisinden daha büyük bir etki yarattığını belirten IŞİD, Batı dünyasının „büyük bir ekonomik felaketin kıyısında olduğunu“ söyledi.

Hapisteki IŞİD’liler için çağrı

IŞİD, Mart ayı ortalarında koronavirüsle ilgili yayımladığı bir bildiride, örgüt üyelerini salgından etkilenmiş olan bölgelere gitmemeleri için uyarmıştı. Cihat için savaşmanın bu hastalıktan koruyacağını öne süren örgüt, mensuplarını hapisteki IŞİD’lilerin ve ailelerinin kaçırılması için harekete geçmeye çağırmıştı.

Örgüt, hapiste „hastalık tehdidi altındaki“ IŞİD’lilerin kaçırılması için fırsattan istifade edilmesi gerektiğini belirtti.

İngiliz araştırmacı El Tamimi, örgütün stratejisini, „IŞİD bu salgını, bir fırsat olarak görüyor. Yarattığı tüm bu kaostan faydalanmak istiyor“ sözleriyle yorumladı.