Lünnan’ın başkenti Beyrut’ta şimdiye kadar 135’den fazla kişinin ölümüne, 5 bin kişinin de yaralanmasına yol açan patlamanın nedeni anlaşılamadı. Gazetemizin Beyrut temsilcisi Mazal El Harake’den aldığımız bilgilere göre Patlamanın gerçekleştiği limanda 2 bin 750 ton amonyum nitrat depolandığı kaydedildi.

1 dakika da bu hale geldi

Şevket Dalboy

Gazetemiz Welt Heimat’ın Beyrut Temsilcisi Mazal El Harake’nin verdiği bilgilere göre, başkent Beyrut’un liman bölgesinde dün meydana gelen şiddetli patlamada şimdiye kadar 135’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 5 binden fazla kişinin de yaralandığının altı çizildi. Harake, arama – kurtarma ekiplerinin çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı ise ölü sayısını son olarak 78 olarak açıklamıştı. Yaralı sayısının yüksek olması nedeniye can kaybının artmasından endişe edildiği vurgusu yapılmıştı.

Ulusal yas ilan edilecek

Lübnan Başbakanı Hasan Diyab ise, patlamanın kurbanları için Çarşamba gününün ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

Patlamanın nedeni Amonyum nitrat olabilir mi?

Patlamanın nasıl meydana geldiği ise hâlâ kesin olarak bilinmiyor. Lübnan Başbakanı Diyab, patlamanın meydana geldiği liman bölgesinde tahminen 2 bin 750 ton tehlikeli bir madde olan amonyum nitratın gerekli güvenlik önlemleri alınmadan depolanmış olduğunu açıkladı.

Sorumlulara ev hapsi

Lübnan hükümeti, Beyrut’taki patlamaya sebep olduğu tahmin edilen amonyum nitratın denetiminden sorumlu olan kişilerin ev hapsinde tutulması için harekete geçti.

Saldırı ihtimalı de yüksek

Ancak Diyab, patlamanın bir saldırı olup olmadığı ya da arkasında siyasi neden bulunup bulunmadığı konusunda bir yorum yapmadı. Lübnanlı yetkililer, patlamanın depodaki amonyum nitrattan kaynaklandığını tahmin ederken patlamanın nedeni hâlâ araştırılıyor. Füze, el yapımı bomba ve gübre üretiminde kullanılan amonyum nitratın yüksek sıcaklıklarda patlayabildiği belirtiliyor.

Fransız savcılar da harekete geçti

Fransa’daki savcılar ise Beyrut’taki patlamaya ilişkin „istemsiz yaralama“ soruşturması açtı. Paris savcısı Remy Heintz, yurt dışında işlenen suçlara ilişkin yargı yetkisini kullanarak bu adımı attıklarını duyurdu.