Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ruanda Soykırımı’nın 27’nci yıldönümünde bu ülkeye ziyarette bulanarak ülkesinin soykırımdaki sorumluluğunu kabul etmesinin ardından Almanya“da 1904-1908 yılları arasında Namıbya’da Alman İmparatorluğu’nun Herero ve Namalara yönelik katliamlarını soykırım olarak tanımayı kabul ettiğini açıkladı.

Şevket Dalboy

Soykırıma maruz kalanların torunlarından Almanya adına Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından Namıbya parlamentosunda düzenlenecek resmi törenle özür dileneceği kaydedildi.

Uzlaşma sonucu alınan bir karar

İki ülke arasında beş yılı aşkın bir süredir devam eden müzakerelerin sonucunu Almanya Dışişleri Bakan Heiko Maaş kamuoyuyla paylaştı. Maaş „Namıbya ile ortak tarihimizin en karanlık bölümünü ortak bir biçimde ele alma konusunda uzlaşmaya varabildiğimiz için memnun ve müteşekkirim“ dedi.

1 milyar 100 milyon euroluk destek ne ifade ediyor?

Alman bakan, Almanya’nın „ölçülemez acıların tanınmasının bir ifadesi olarak“ Namıbya’nın yeniden inşa ve kalkınma çalışmalarına yaklaşık 1 milyar 100 milyon euroluk bir katkı yapacağını açıkladı. Bu kaynak 30 yıl süre boyunca öncelikle Herero ve Namaların yaşadığı yerleşim yerlerindeki projelerde kullanılacak.

Almanya hangi alanlarda destek sağlayacak?

Almanya’nın finanse edeceği projeler arasında Namıbya’nın arzusu üzerine toprak reformu, tarım, tarımsal altyapı, şu tedarığı, meslek eğitimi gibi alanlar bulunuyor.

Alman hükümeti yaptığı açıklamada soykırımın tanınmasının mağdurlar açısından hukuken tazminat talebinde bulunma sonucunu doğurmadığını ancak ortada siyasi ve ahlaki bir yükümlülük olduğunun altını çizdi. Almanya ile Namıbya arasında beş yıldır süren müzakerelerde bu konunun nasıl çözüleceği önemli rol oynuyordu.

Suçu tanımlama ve aydınlatma

Geçmişin üstüne bir çizgi çekilemeyeceğini söyleyen Maaş „Suçun tanınması ve özür dilememiz suçun aydınlatılması ve ortak bir biçimde geleceği şekillendirmemiz açısından önemli bir adım“ diye konuştu.

Tarihe düşen notlar!

O dönem Alman Güneybatı Afrikası adı verilen Namıbya 1884-1915 yılları arasında Alman İmparatorluğu’nun bir sömürgesiydi. Lothar von Trotha yönetimi altındaki Alman İmparatorluğu askerleri 1904-1908 yılları arasında Herero ve Namalara yönelik çok sayıda katliama imza attı. Tarihçilerin 20’nci yüzyılın ilk soykırımı olarak tanımladığı katliamlarda 65 ila 80 bin arasında Herero ve 10 ila 20 bin arasında Namanın can verdiği tahmin ediliyor.