Alman hükümeti orduya ait „Hamburg“ adlı fırkateyni, Akdeniz’de Libya’ya yönelik silah ambargosunun ihlal edilip edilmediğini gözetleyen İrini misyonuna katılmak üzere yola çıkardı.

Şevket Dalboy

„Hamburg“ adlı Alman ordusuna ait 143 metre uzunluğundaki fırkateyn, içindeki 250 askerle birlikte bugün Hamburg kentinin Wilhelmshaven Limanı’ndan Libya açıklarına doğru hareket etti. Fırkateyn, Avrupa Birliği (AB) bünyesinde Libya açıklarında silah ambargosunun ihlal edilip edilmediğini gözetlemek üzere görev yapan İrini adlı askeri misyona katılacak.

Asker karaya çıkmayacak

Sadece silah ambargosunun denetlenmesi için değil, bununla birlikte yasa dışı petrol sevkiyatı ve kaçakçılıkla ilgili bilgi toplamakla da görevli. Askeri geminin 20 Aralık’ta Almanya’ya geri dönmesi planlanıyor. Mürettebat bu süre içinde salgın nedeniyle karaya çıkmayacak.

Türkiye’nin adı neden geçiyor?

BM’nin koyduğu silah ambargosunu delen ülkeler listesinde Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Mısır’ın da adı geçiyor. Türkiye, Fransa tarafından Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı birliklere silah göndermekle suçlanıyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Rusya ile birlikte Türkiye’nin adını anarak silah ve paralı savaşçı sevkiyatının sürmesini „skandal“ olarak değerlendirmişti.

Fransa’nın iddiası NATO masasına taşındı!

Fransız ve Türk askeri gemileri, yaz başında Akdeniz’de karşı karşıya gelmişti. 10 Haziran tarihinde bir Fransız savaş gemisinin Akdeniz’de Türk fırkateynleri tarafından taciz edildiği iddiası şu anda NATO’ya taşınmış durumda. Fransa gerilimi tırmandıran ülkeler arasında yer alıyor.

Neler yaşanmıştı?

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, 18 Haziran’da yaptığı açıklamada, Libya’ya silah taşıdığından şüphelenilen „Çirkin“ adlı kargo gemisinin transponder sistemini kapatarak kimlik kodu, nihai destinasyonu gibi bilgileri gizlediğini, bunun üzerine Fransız „Courbet“ gemisinin NATO görevi kapsamında kargo gemisini denetleme girişiminin Türk fırkateynleri tarafından engellendiğini iddia etmişti. Türkiye ise suçlamaları reddediyor.