Katil İsrail ile mazlum Filistin arasında çatışmalar şiddetleniyor. Hamas’ın saldırılara cevaben 130 roket atışıyla Tel Aviv’e gerçekleştirdiği saldırı ve İsrail’in Gazze’ye düzenlediği hava saldırıları sonrasında iki taraftan ölü sayısı hızla artıyor.

Şevket Dalboy

Doğu Kudüs’teki evlerden zorla çıkarma girişimleri ile Mescid-i Aksa’da yaşanan olayların devamında Gazze Şeridi’ne taşınan gerilimde en kanlı günlerden biri yaşandı. İsrail yine çoluk çocuk demeden katliam yaptı.

İsraillin katlıl güçleri ile Filistinliler arasında Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa çevresinde Cuma akşamı başlayan gerginlik, son günlerde İsrail’in hava saldırıları ve Gazze’den atılan roketlerle karşılıklı şiddete dönüştü.

Çocuklarda öldürüldü!

Çarşamba sabahı İsrail’in Gazze’ye yüzlerce hava saldırısı düzenlediği ve bu saldırılar sonrası Gazze’de 35 kişinin öldüğü ve 230 kişinin de yaralandığı bildirilirken, Filistinli militanların Tel Aviv ve Beerseba kentlerine 210 roket attığı ve roket saldırıları sonrasında 5 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Son gelen haberlere göre ise 43 kişi hayatını kaybetti. hayatini kaybedenlerin arasinda cocuklarda var!

İsrail son 6 yılın en ağır saldırısını gerçekleştirdi.

İsrail’in hava saldırısı sonrası Birleşmiş Milletler (BM) İsrail ve Filistin’in „tam ölçekli bir savaşa doğru sürüklendiği“ uyarısında bulundu.

Uluslararası Havalimanı da tüm uçuşları durdu

Tel Aviv’e yönelik roket saldırıları nedeniyle İsrail’in Ben Gurion Uluslararası Havalimanı da tüm uçuşları durdurdu.

Times of Israel, Tel Aviv yakınlarındaki Holon kentinde de roketle vurulan bir otobüsün yandığını ve olayda en az altı kişinin yaralandığını bildirdi.

„Demir Kubbe arıza yaptı“ iddiasi!

Haaretz ise İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe’nin Askelon’daki bataryalarından birinin birkaç saatliğine arıza yaptığını ve bu kentteki can kayıplarının bu sırada gerçekleştiğini belirtti. Haaretz, doğrudan bir evi vuran bir roketin iki sivilin ölümüne yol açtığını aktardı.

Siyonist İsrail ordusu, Pazartesi gününden beri Gazze’den atılan 480’i aşkın roketten 200’unun Demir Kubbe tarafından imha edildiğini açıkladı. İsrail ordusu, bu roketlerden yaklaşık 150’sinin ise Gazze Şeridi’nde infilak ettiğini öne sürdü.

Eli kanlı Netanyahu: Saldırılarımızın şiddeti daha da artacak

İsrail’in güneyinde Gazze yakınındaki Askelon kentinde Gazze Şeridi’nden atılan roketlerle vurulan iki İsrailli kadının ölümü sonrası konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, hafta başından beri İsrail ordusunun Gazze’deki Hamas ve İslami Cihad Hareketi hedeflerine yönelik yüzlerce hava saldırısı gerçekleştirdiğini bildirerek „Saldırılarımızın şiddetini daha da artıracağız“ demişti. İsrail Başbakanı, Hamas’ın „hiç beklemediği şekilde vurulacağını“ kaydetmişti.

10 çocuk katledildi!

Gazze’deki sağlık yetkililerine göre, İsrail ordusunun Hamas ve İslami Cihad’ı hedef aldığını duyurduğu hava saldırılarında Pazartesi gününden beri 10’u çocuk, 28 kişi hayatını kaybetti. İsrail, ölenlerden en az 16’sinin Hamas militanı olduğunu belirtiyor.

Beş dakika içinde 130 roket

Hamas, Salı günü öğlen saatlerinde İsrail kentleri Askelon ve Asdod’a 137 roket attığını bildirmişti. Hamas, İsrail’in hava savunma sistemlerini atlatabilmek için bu roketlerin tamamını beş dakika içinde fırlattığını duyurdu.

„Surların Muhafızı“

İşgalcilerin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları işgal noktalarına çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine de işgalciler, Gazze Şeridi’ne yönelik „Surların Muhafızı“ adı verilen askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

İşgalcilerin hava saldırılarında Filistin Sağlık Bakanlığına göre 10’u çocuk, 1’i kadın 28 Filistinli hayatını kaybetti, 152 kişi ise yaralandı.

Öte yandan Filistin direniş örgütleri de Gazze Şeridi çevresindeki işgalci noktalarını roketlerle vurdu.

İşgalciler Gazze Şeridi’nden atılan roketler nedeniyle 2 işgalcinin öldüğünü, 7 kişinin yaralandığını bildirdi.

700’den fazla Filistinli yaralandı

Gazze’de kontrolü elinde bulunduran Hamas, İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’daki Filistinlilere sert müdahalesi sonrasında İsrail’e roket saldırıları başlatmıştı. Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa ve çevresinde geçen cuma gününden beri yaşanan çatışmalarda 700’den fazla Filistinli yaralandı.

Sözün özü;

şuan da İsraile karşı büyük bir tepki oluşmuş durumda, fakat İsrail’in bundan önceki saldırılarında ve katliamlarında da büyük tepki vardı. Araya giren ateşkeslerin ardından herşey unutuldu. Bu onlarca kez tekrarlandı yine tekrarlanacak. Mavi Marmara saldırısında da böyle oldu!

İki yüzlü politikacılar

İki yüzlü politikacılar dönem dönem Filistin meselesini iç politika meselesi yaptı. Arka planda İsrail“e siyasi, askeri ve ekonomik ilişkilerini sürdürdü.

Dünya halkları katil israile karşı daha fazla tepki göstermeli!

İsrail’in katliamlarına karşı dünya halkları kalkan olmalı. Yiğit Filistinliler muazzam bir direniş sergiliyor. Kollektif ve cesur bir karşı koyuş mevcut. Yaşlı, genç. kadın, erkek hatta çocuklar zulme baş eğmiyor. Bu yiğit halkın direnişini sahtekar politikacılar kullanmamalı!