Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahreettin Koca ve beraberindekiler, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi açılışına katıldı. Açılışa Japonya Başbakanı Şinzo Abe de video konferans yöntemiyle katıldı.

Hastanenin adının iki ülkenin işbirliğine yaraşır bir şekilde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak belirledi. Bugün köklü ve çok boyutlu Türkiye ile Japonya dostluğuna yeni bir halka daha eklendi.

Cmhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu konuşmada, “Bu eser Kovid-19 salgını ile mücadelemizde de kritik bir eser olacaktır. Günlük 35 bin ayakta hasta alınacak. 500 özellikli ameliyat yapılabilecek.

Milletimizle beraber İstanbul Havalimanı ile yakınlığı ile yabancı misafirlerimize de hizmet verecektir. Bu, şu demektir artık İstanbul uluslararası bir sağlık merkezi haline gelmiştir“ ifadelerini kullandı.

Japonya Başbakanı Abe’de açılışta konuşma yaptı

“Geçen gün sayın Erdoğan ile telefon görüşmesini gerçekleştirdikten sonra çok ara vermeden tekrar görüşebildiğim için çok mutluyum.

Sayın Erdoğan’ın bu nazik daveti bana bundan 7 yıl önce katıldığım Marmaray açılış törenini hatırlattı.

Koronavirüs salgını nedeniyle öngörülenden daha erken bir tarihte açıldığını biliyorum. Böylece bir Japon firmamızın da katkıda bulunmasını büyük bir sevinçle karşılıyorum.

Çam ve Sakura hastanesi olarak adlandırmıştır. Bu hastanenin İstanbul halkına sonsuza dek sağlık ve esenlik getirmesini diliyorum.
Türkiye’ye derin saygı duyuyorum. Japonya’da geliştirilen ve koronavirüs olarak bir umut olabilecek ilaçtan Avian ilacından bahsedersek bu ilacı Türkiye’ye de bağışlıyoruz.

Durum sakinleşince ikili ilişkilerimizi daha da güçlendirmeye birlikte çalışacağız. Türkiye ile bir çok alanda iş birliği yapabiliriz.

Açılışta kürsüye gelen Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

Bu tesisler içinde şehir hastaneleri modern donanımları bakımından önemli bir yer tutmaktadır. Başakşehir hastanesi ile birlikte 11’nci şehir hastanemizi hizmete alıyoruz.

Kovid-19 salgını ile mücadele zamanında bu yatırımların ne kadar önemli olduğunu hep birlikte görmüş olduk. Hastalık hastanelerimizde yoğunluk olmadan kontrol altına alınmıştır.

Sağlık altyapımız nedeniyle yoğun bakım sıkıntısı çekmedik.

Kaliteli sağlık hizmetleri ile ülkemizi uluslararası sağlık bakımında önemli bir konuma getirecektir. Sağlık turizminde önde olan her ülkeden hemen hemen daha iyi bir altyapıya sahibiz. Türkiye dünyaya sağlık hizmeti sunmaya taliptir.

Bugüne kadar doktorundan hasta bakıcısına kadar zorluklara göğüs gören sağlık personelimiz bu yeni mekanlara yeni bir ruh verecektir. Bu düzeyde fedakar sağlık personeline dünyada pek az ülke sahiptir.

Dünya’da var olan her cihazın burada da var olduğuna dikkat çeken Doktorlar, Hastanenin tanıtımına an itibariyle devam ediyorlar.