Almanya Irkçılık ile mücadelede kararlı gözükmüyor! 2018 yılından bu yana ırkçı içerikli 99 tehdit mektubunun yollandı. Mektupların çoğu ırkçı NSU 2.0 imzasıyla gçnderildi.

Almanya’da ırkçı içerikli mektup ve iletilerin artması üzerine başlatılan soruşturmalar neticesinde 2018 yılından bu yana 99 kez ırkçı tehdit mektuplarının yollandığı tespit edildi.

NSU 2.0 Irkçı örgüt dikkate alınmalı!

Mektuplardan 82’sinin Almanya’da 8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi katleden ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün devamı olduğu izlenimi veren NSU 2.0 imzasıyla postalandığı  kaydedildi.

8 Eyalette gönderildi

Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth, Wiesbaden’de eyalet parlamentosu içişleri komisyonunda yaptığı açıklamada, mektupların 8 eyalette toplam 28 kişiye yollandığının tespit edildiğini aktardı. 

Faks, SMS ve elektironik posta aracılığıyla gönderiliyor

Parlamento bünyesinde oluşturulan soruşturma komisyonunda bilgi veren Beuth, mektupların ağırlıklı olarak elektonik posta ile yollandığını, ancak faks ve SMS’in de tercih edildiğini kaydetti. Bakan, tehdit yazılarının onunun ise SMS veya internet iletişim kanalları aracılığıyla yollandığını da sözlerine ekledi.

Politikacı, sanatçı, hukukçu, akademisyen ve benzeri kişiler hedef

2018’den bu yana çoğu kadın olmak üzere kamuya mal olmuş politikacı, sanatçı, hukukçu, akademisyen ve benzeri kişiler NSU 2.0 imzasıyla yollanan tehdit mektupları alıyor.

Emniyette kişisel bilgilerin araştırıldığı ortaya çıkmıştı

Mektupların yollandığı bazı kişilerin iletişim bilgilerinin gizli olması, söz konusu kişilerin adreslerine nasıl ulaşıldığına ilişkin kuşkuları artırırken, mektup yollanan bazı kişilerle ilgili Frankfurt Emniyeti’ndeki bilgisayarlar üzerinden kişisel bilgileri ile ilgili tarama yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Tehdit edilenler arasında Hessen Eyalet İçişleri Bakanı Peter Beuth da yer alıyor

Tehdit mektubu alanlar arasında Hessen Eyalet İçişleri Bakanı Peter Beuth da yer alıyor. Onun dışında Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier’e de tehdit gönderildiği bildirildi. Berlinli komedyen İdil Baydar da tehdit mektubu almıştı. NSU davasının müdahil avukatlarından Seda Başay Yıldız da 2018 yılında ırkçı tehdit mektupları aldığını açıklamıştı.

Irkçı örgüt NSU’nun tüm yönlerinin aydınlatılmaması cesaret veriyor!

NSU 2.0 imzasıyla Irkçı tehditler gönderen kişi veya gruplar, 2000-2006 yılları arasında  8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi katleden ve varlığı 2011’de gün yüzüne çıkan Irkçı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)  örgütünün devamı izlenimi yaratıp, başta solcu ve Yeşiller olmak üzere ırkçılıkla mücadele eden politikacıları, sanatçıları, hukukçuları ve akademisyeleri ve benzeri şahsiyetleri hedef alıyor ve onlar ile ailelerini öldürmekle tehdit ediyor.