Emperyalizt ABD’nin Başkanı Biden’ın görevdeki ilk Siyonist İsrail gezisine İran’ın nükleer programı damgasını vurdu.

İsrail Başbakanı Lapid “İran’ı durduracak tek şey güç kullanımıdır” derken Biden “diplomasi” vurgusu yaparak danışıklı döğüş taktiğini kullandı.

Emperyalist ABD ve Siyonist İsrail’den kaosa ortak imza

Emperyalist ABD Başkanı Joe Biden ve Siyonist İsrail Başbakanı Yair Lapid’in temasları sonrasında imzaladıkları “Kudüs Bildirisi”ne İran damgasını vurdu. Bildiride ABD’nin İsrail’in güvenliği konusundaki güçlü taahhüdü bir kez daha vurgulandı, Washington İran’ın nükleer silah geliştirmesini engellemek için “ulusal gücünün tüm ögelerini” kullanma taahhüdünde bulundu.

Çok komik gerçekten

Ne güzel bir dünya; kendilerinin elinde yüzlerce, binlerce nükleer silah varken ve dünya için büyük bir tehdit oluşturmuşken başka bir ülkeye nükleerden vaz geç demeleri çok komi.

Bildirinin imzalanması sonrasında iki lider basın toplantısı düzenledi. Başkan olarak İsrail’e gerçekleştirdiği ilk ziyarette Biden, “İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

İran’a karşı askeri güç kullanılırsa ne olur?

İran’a karşı askeri güç kullanımı konusunda ise iki lider arasındaki görüş ayrılığı dikkati çekti. İsrail Başbakanı Yair Lapid, İran’ın nükleer programının durdurulması için uluslararası toplumun güç kullanımına hazır olması gerektiğini belirterek “Diplomasi İran’ı durduramaz. İran’ı durduracak tek şey, nükleer programlarını geliştirmeye devam ederlerse özgür dünyanın güç kullanacağını bilmeleridir. Onları durduracak tek yol, masaya inandırıcı bir askeri tehdit koymaktır” dedi.

İsrail ateşle oynamaya devam ediyor.

Olası bir İran ABD ve İsrail savaşı tıpkı Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş gibi dünyayı daha büyük bir felakete sürükleyecektir. İsrail tamda bunu istemektedir. Amacı dünya üzerinde mutlak hakimiyet kurmak, hatta dünyayı yerle bir etmektir. Siyonist emmellerine gidecek yol bu kaostan geçmektedir.

“ABD sonsuza kadar beklemeyecek”


Biden ise İran’ın nükleer programı ile ilgili Tahran yönetimiyle varılan, ancak selefi Donald Trump yönetiminin tek taraflı olarak feshettiği anlaşmanın yeniden canlandırılması çabalarına vurgu yaptı. “Bu sonuca ulaşmak için en iyi yolun diplomasi olduğuna yönelik inancımı sürdürüyorum” diyen Biden, anlaşmanın geleceği konusunda hâlâ İran’ın yanıtını beklediklerini söyledi ve “ABD sonsuza kadar beklemeyecek” dedi.

ABD Irakta’da sonsuza kadar beklemedi. Irakta nükleer silah var yalanıyla ülkeyi yaktı yıktı adeta cehenneme çevirdi. Milyonlarca genç, yaşlı, kadın, çocuk öldürüldü. Irakın tüm serveti Emperyalist ABD’ye taşındı. Kukla hükümetle de hala Amerikanın tahakkümü altındadır.

Trump yönetimi anlaşmadan tek taraflı olarak neden çekildi?

İran’ın nükleer silah üretimi ile nükleer anlaşma AB’nin de katılımıyla 2015 yılında imzalanmış, 2018’de Trump yönetimi anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmişti. İran’ın nükleer programının nükleer silah üretmesini engelleyecek şekilde kısıtlanmasını öngören anlaşma, karşılığında Tahran’a yönelik ekonomik yaptırımların aşamalı olarak kaldırılmasını gerektiriyordu. Trump yönetiminin anlaşmayı feshetmesi sonrasında anlaşmadan kaynaklı yükümlülüklerinden aşamalı olarak çekilmeye başlayan İran, anlaşmaya geri dönmek için kendisine yönelik yaptırımların kaldırılmasını talep ediyor.

Biden’dan “iki devletli çözüm” vurgusu yalanı


İran’ın nükleer silahlara sahip olmasının engellenmesini “İsrail, ABD ve dünyanın geri kalanı için hayati öneme sahip bir güvenlik meselesi” olarak nitelendiren Biden, İsrail’in bölgeye tamamen entegre olmasının önemine de vurgu yaptı. İsrail, Trump yönetimi döneminde imzalanan “İbrahim Anlaşmaları” sonrasında çeşitli bölge ülkeleriyle ilişkileri normalleştirme sürecine girmişti. Kudüs Bildirisinde ABD ayrıca İsrail ile savunma ve teknoloji alanındaki iş birliği taahhüdünü bir kez daha yineledi, Ortadoğu’da iki devletli çözüm temelinde İsrail ile Filistinliler arasında barış görüşmelerinin yeniden canlandırılmasından yana olduğunu ifade etti.

Biden İsrail temaslarının ardından Amerikan işbirlikcisi Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek.