Federal Almanya’da Suriyeli sığınmacı kimliğiyle terör saldırısı planlama suçundan yargılanan eski ordu mensubu Franco A., 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi. Bu haber üzerinde Welt Heimat Gazetesinde çok durmuştuk. Mahkemenin ardından görüyoruzki bazı önemli noktalar hala açıklığa kavuşmamış.

Sahte belgelerle gündeme gelen, Suriyeli sığınmacı kimliği edinerek Almanya’da terör saldırısı planladığı suçlamasıyla yargılanan eski üstteğmen Franco A. hakkında karar verildi.

„Devlet güvenliğini tehdit“

Frankfurt Eyalet Yüksek Mahkemesi, sanığı „devlet güvenliğini tehdit eden ağır şiddet eylemi hazırlığı yapmak“, izinsiz ateşli silah ve mühimmat taşımak, izinsiz patlayıcı madde bulundurmak ve iki ayrı dolandırıcılık vakasından suçlu bularak 5 yıl 6 aylık hapis cezasına çarptırdı. Sanığın tutuklu bulunduğu üç aylık sürenin, cezadan düşülmesine hükmedildi.

„Aşırı sağcı bir terörist“

Savcılık iddianamesinde Franco A. „aşırı sağcı bir terörist“ olarak nitelendirilmiş, sanık avukatları ise eldeki delillerin bir kişiyi terörist olarak nitelendirmeye yeterli olmadığı tezini savunmuştu. İddianamede sanığın Suriyeli sığınmacı kimliğinde

 „kamusal alandaki üst düzey siyasetçiler ya da özel kişilere yönelik suikast planladığı“ belirtilmiş ve 6 yıl 3 aylık hapis cezası istenmişti.

„Sığınmacı dostu“ politikacılar hedefe konulmuştu!

Mahkeme heyeti sanığın „yıllar boyunca kökleşmiş halkçı-milliyetçi ve aşırı sağcı“ bir dünya görüşüne sahip olduğu ve „Alman ulusunun parçalanmasından“ „sığınmacı dostu“ siyasetçiler ile kamuoyunda öne çıkan kişilikleri sorumlu tuttuğu sonucunu çıkardı.

Siaha dair bir emare var mı?

Federal Alman ordusunda görevli 33 yaşındaki eski üstteğmen Franco A. Suriyeli sığınmacı kimliğine bürünerek bir yılı aşkın bir süre boyunca çifte yaşam sürdürmüştü. Sanık, 2017 yılı Şubat ayında Viyana Havalimanında, tuvalete daha önce sakladığı bir silahı almaya gittiğinde yakalanmıştı. Silahın nereden temin edildiği ya da sanığın silahla ne yapmayı planladığı hâlâ açıklığa kavuşturulamadı.

Arapça bilmeyen Suriyeli nasıl olur?

Franco A.’nın tutuklanmasının ardından, Arapça bilmemesine rağmen Suriyeli sığınmacı kimliği aldığı ortaya çıkmış, zanlı verdiği ifadede sahte Suriyeli sığınmacı kimliği ile iltica sistemindeki çarpıklıklara dikkat çekmek istediğini belirtmişti.

İşlemler yapılırken nasıl anlaşılmadı?

İltica işlemlerinin her aşamasında çevirmenler görev alır. Bu esnada zanlı Almanca konuştuğunu varsayarsak, çevirmen ve yetkili memurlar dosyalarına ne yazdılar?

Amaç sığınmacıları suçlu göstermek

Savcılık ise Franco A.’nın işleyeceği suçları Suriyeli sığınmacılara mal etme ve onları şüpheli duruma düşürme hesabı yaptığını dile getirmişti. Sahte belgelerle geçici koruma statüsüne kavuşan Franco A.’nın devletin sığınmacılara sağladığı mali yardım ve diğer desteklerden de yararlandığı ortaya çıkmıştı.

Silah ve mühimmat stokunu tek maşına yapmış olamaz!

Sanık, Almanya’da kamu düzeninin çökmesi durumunda kullanmak üzere silah ve mühimmat stokladığını itiraf etmiş ancak terör saldırısı planladığı suçlamasını reddetmişti. Yaptığı silah stokuna kimler yardım etti sorusu aydınlanmış değil!

Hedefteki isimler ve görevleri

İddianameye göre Franco A.’nın suikast planladığı kişiler arasında eski Adalet Bakanı Heiko Maas, dönemin Federal Meclis Başkanvekili Yeşiller partili Claudia Roth ve ırkçılığa karşı çalışmalar yürüten Amadeu Antonio Vakfının kurucusu Anetta Kahane de bulunuyordu. Franco A.’nın, vakfın merkezi ve kapalı otoparkında incelemeler yaptığı ortaya çıkmıştı.

Önemli sorular açıkta kaldı

Vakıf, kararın açıklanmasının ardından yaptığı paylaşımda mahkemenin sanığın aşırı sağcı dünya görüşüne sahip olduğu ve terör saldırısı planları yaptığı iddialarını kabul etmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Silahlar neden bulunamadı?

Açıklamada Franco A. vakasının aydınlığa kavuşturulma sürecinin mahkeme kararıyla sona eremeyeceğine de vurgu yapıldı. Vakıf, „A.’nın satın aldığını kabul ettiği silahların nerede olduğu bugüne kadar açıklığa kavuşturulamadı. Bu silahlar bulunamadı. Franco A.’nın şebekeleri ve işbirlikçileri konusu da aydınlatılamadı“ ifadelerini kullandı.