Almanya’nın lokomotif eyaletlerinden olan Baden-Württemberg İçişleri Bakanı Thomas Strobl koronavirüs taşıyan ve karantina kurallarını ihlal eden kişilerin hastaneye kapatılmasını ileri sürdü.

Ümit Kalın

Baden-Württemberg Eyaleti İçişleri Bakanı Thomas Strobl, karantina kurallarını ihlal edenlerin hastaneye kapatılmasını savundu. Bir basın gurubuna açıklamalarda bulunan Strobl, „Karantinayı bozan dik kafalı kişiler, eğer diğer tüm araçlar akıllarını başlarına getirmiyorsa, kapalı bir hastanede tecrit altına alınmalılar“ ifadelerini kullandı. Strobl bu tür bir uygulamanın ancak mahkeme kararıyla hayata geçebileceğinin altını çizdi.

“ Hastalığı yayma tehlikesi bulunan kişiler “

Kimi tekil durumlar için bunun geçerli olması gerektiğini savunan Strobl, uygulamanın koronavirüs taşıyan ve hastalığı yayma tehlikesi bulunan kişiler için ve birkaç gün ile sınırlı tutulması gerektiğini ifade etti.

„Dik kafalı, anlayışsız, para cezasından etkilenmeyen, karantinayı bozan“

Strobl, „Dik kafalı, anlayışsız, para cezasından etkilenmeyen, karantinayı bozan ve böylece potansiyel olarak öldürücü bir hastalığı başkalarına bulaştırmayı bilinçli olarak göze alan kişilere doğru yaklaşım budur“ dedi.

Strobl dönem başkanlığını üstlendi

Baden-Württemberg bu yıl Almanya’da düzenli olarak yapılan, eyaletlerin içişleri bakanları konferansının dönem başkanlığını üstlendi. Strobl dönem başkanlığı sırasında organize suçla mücadele ile bilgisayar ve internet suçlarıyla mücadelenin öncelikleri arasında olduğunu söyledi.

Thüringen’de dönem başkanlık devir teslimi sırasında konuşan Strobl, sanal suçlarla mücadelenin „eyaletleri ve resmi makamları aşan bir yaklaşım“ gerektirdiğini vurguladı.