Almanya diktadörlere ve kendi insanını katleden, insan hakları ve evrensel hukuk kurallarını yerle bir eden devletlere silah satmaktan vaz geçmiyor.

Dört ay önce Berlin’de yapılan Libya Zirvesi’nden bu yana, Libya’daki çatışmalara taraf olan ülkelere 331 milyon euro değerinde silah ve teçhizat ihracına onay verdi. Yemen’de ki kanlı savaşta da Alman silahları boy göstermişti!

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen’in verdiği soru önergesine Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği yanıta göre Alman hükümeti 20 Ocak-3 Mayıs tarihleri arasında Mısır’a 308 milyon 200 bin euro değerinde silah ve teçhizat ihracını onayladı.

Berlin’de Libya Konferansı düzenlenmişti taahatütte bulunmuştu ama!

Libya’daki çatışmaların son bulması amacıyla Almanya hükümeti 19 Ocak’ta Libya’daki çatışmalara taraf olan ülkeleri Berlin’e davet etmişti. İki gün süren konferansın kapanış bildirgesinde 16 ülke ve organizasyon dokuz yıldır geçerli olan Libya’ya silah ambargosuna uymayı taahhüt etmişti ama!

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen Alman hükümetinden Libya’daki çatışmalara dahil olan ülkelere silah ihracatını durdurmasını istedi. Dağdelen „hükümetin Libya’daki çatışmalar nedeniyle kaygı duyduğunu açıklarken diğer yandan çatışmaları körükleyen ülkelere ciddi oranda silah teslim etmesinin çelişki“ olduğunu belirtti.