Gündemden düşmeyen tehdit mektupları, silah depoları ve Gamalı Haç sembolleri gibi nerede Irkçı eylem yada söylem var, onun altından mutlaka polis mensupları çıkıyor. Bu bir tesadüf olabilir mi? Alman polisinde aşırı Irkçı örgütlenmeler mı var? Bu Irkçı örgütlenmeler devlet tarafından ciddiye alınıyor mu?

Şevket Dalboy

Hemen hemen eyaletlerin tamamında son yıllarda avukatlar, hak, hukuk savunucuları, politikacılar, akademisyenler, gazeteciler ve sanatçılar Irkçı imzası taşıyan tehdit mektupları aldığını defalarca yazdık, konuştuk.

Almanya tarihinin en korkunç dönemine gönderme yapılıyor !

Kamuoyuna yansıyan ilk tehdit yazısının altında Hitler döneminde kullanılan askeri bir rütbeye atfen „Obersturmbannführer“ imzası dikkat çekiyor. Bugünkü üstteğmen rütbesine karşılık gelebilecek bu kavram ile Almanya tarihinin en korkunç dönemine gönderme yapılıyordu. Gelen tehdit mektuğu sadece endişe verici değil, aynı zamanda siyasi olarak da çok çarpıcıydı. Bu mektupların ucu ise polise uzanıyor. Sanatçıya gönderilen mektup ve kişisel bilgiler içeren yazıdaki verilerin Hessen eyaletindeki bir polis bilgisayarında da arandığı ortaya çıkmıştı.

Kendimi yalnız hissediyorum“

Tehdit mektuplarının muhattaplarından bir olan sanatçı Baydar, kendisine ait kişisel bilgilerin polis bilgisayarından tarandığını basından öğrendiğini duymuştu. „Tek bir güvenlik biriminin kendisini arayıp da Endişelenmenize gerek yok, herşey kontrolümüz altında, sizi koruyacağız“ bile dememesini garip karşıladığını söyledi. Tagesspiegel gazetesine verdiği mülakatta Baydar, „Benim tehdit edilmiş olmam anlaşılan polis için önem arzetmiyor. Kendimi yalnız bırakılmış hissediyorum“ diye konuştu.

Baydar olayı ilk ve tek de değil. Özellikle solcu politikacılar 2018 yılından bu yana benzer tehditler alıyor. Onların kişisel bilgilerinin de yine Hessen emniyetindeki bilgisayarlardan taranmış olması üzerine savcılık soruşturma başlattı.

Hessen Emniyet Teşkilatı Başkanı Udo Münch, konunun ortaya çıkması üzerine iki ay önce istifa etti. Hessen Eyaleti İçişleri Bakanı Peter Beuth baskı altında. Polis teşkilatında sağcı bir ağ olabileceğini düşünüyor.

Güvenlik birimleri devlete ait yapıları ele mi geçiriyor?

Hessen bağlantılı ortaya çıkan olaylar Almanya çapında yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi: Alman polisinde yapısal ırkçılık var mı? Güvenlik birimleri devlete ait yapıları ele geçiriyor mu?

“Emniyette yapısal ırkçılık yok“

Polis sendikası GdP’ye göre, emniyette yapısal ırkçılık yok. Irkçı veya sağcı vakalar varsa da bunlar istisnai olaylar ve üzerine gitmek, soruşturmak kesinlikle şart. Sendikaya siyasetten de destek geldi. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde görülen polis şiddeti ile birlikte Almanya’da da güvenlik birimleri üzerindeki baskı artıyor.

29 emniyet görevlisi açığa alınmıştı

Polisin işin içinde olduğu olayların ise ardı arkası kesilmiyor. Son olarak 16 Eylül Çarşamba günü nüfus yoğunluğu bakımında Almanya’nın en büyük eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya’da benzer bir gelişme ortaya çıktı. Kendi aralarında kurdukları chat gruplarında Hitler görselleri paylaşan ve mültecilere yönelik şiddet hayalleri kuran 29 emniyet görevlisi görevden alındı.

Aramalarda 50 bin mermi, silah, sis bombası çıktı!

Kuzey Almanya’da da yine bir polisin aşırı sağcı bir WhatsApp grubu oluşturduğu ortaya çıkmıştı. O grupta da gazeteci ve politikacıların yer aldığı „Düşman listeleri“ oluşturulduğu ve paylaşıldığı gün ışığına çıkmıştı. Mekanlarına yapılan aramada silah, sis bombası ve 50 bin mermi bulunmuştu.

Gamalı haç ve İslam karşıtı sloganlar, boyamalar tespit edildi.

Berlin ve Brandenburg eyaletlerindeki polis akademilerinde ise gamalı haç ve İslam karşıtı sloganlar ve boyamalar yapıldığı tespit edilmişti.

NSU örneğinde polis tek taraflı soruşturma yürütmüştü!

Onların ortaya çıkmasından önce ise polisin belli olaylarda tek taraflı soruşturma yürüttüğü ve mağdurları zanlı olarak büyüteç altına aldığı görüldü. Buna en çarpıcı örnek Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütüne ilişkin soruşturmalardı. NSU terör örgütü, 2000-2007 arasında 8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi öldürmüş, bütün olaylarda polis katledilen kişilerin kendilerini, ailelerini ve çevrelerini zan altında bırakmıştı. NSU’nun katillerinin yakalanacaklarını farkedip 2011’de intihar etmesiyle ancak cinayetler son bulmuştu. Polisin yakalamasıyla değil.

Yürütülen çok sayıda federal ve eyaletler düzeyindeki araştırma komisyonları sonrası muhafazakar politikacılar bile devletin başarısızlığını itiraf etmiş, siyaset ve emniyet iyileşme sözü vermişti. Değişen birşey ise olmadığı görülüyor.

Ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele ciddiye alınmıyor!

İnsan hakları kuruluşları ve çok kültürlü kökene sahip vatandaşlar, günlük ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadelenin ciddiye alınmadığı eleştirisini getiriyor. Devlet kuruluşlarında ırkçılık yapıldığının kabul bile edilmediği eleştirisi yöneltiliyor.

Verileri ortaya koyan araştırmalar neden eksik?

Almanya’da bu tartışmalar bağlamında eksik olan ise, emniyette ırkçılık ve ırkçı yapılar hakkındaki rakamların bulunmaması. Daha kısa süre önce Federal İçişleri Bakanı Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Horst Seehofer racial profiling hakkındaki bir araştırmayı reddetti. Racial profiling ile kastedilen, vatandaşların etnik kökeni nedeniyle polisçe kontrol edilmesi kastediliyor.

Güvenlik önündeki en büyük tehdit Irkçılıktır!

Alman istihbaratının tespiti de o yönde. 9 Temmuz’de Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer, 2019 istihbarat raporunu sunarken ırkçılık, antisemitizm ve aşırı sağcılığın hızlı şekilde arttığını tespit ettiklerini söylemişti. Bakan Seehofer, aşırı sağcılığı Almanya’nın güvenliğin önündeki en büyük tehlike olarak nitelemişti.