İkinci paylaşım Savaşı’ndan sonra Avrupa’daki tek soykırım olarak kabul edilen Srebrenitsa Katliamı’nın kurbanları katliamın 26. yıldönümünde de törenlerle anılıyor. BM ve AB’den kurbanların unutulmayacağı mesajları verirken kendi sorumluluklarından hiç bahsetmediler!

Şevket Dalboy

Uluslararası toplum tarafından, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra işlenen ilk ve tek soykırım olarak kabul gören Srebrenitsa Katliamı’nda öldürülen 8 binden fazla Boşnak, katliamın 26’nci yıldönümünde binlerce kişinin katılımıyla Srebrenitsa’da anılmaya devam ediyor.

Katliamın izleri halla canlı!

Ayrıca daha önce bir toplu mezarda bulunan ve DNA testleri sonucu kimlikleri tespit edilen 19 Boşnak’ın tabutu da bugün Potocari Anıt Mezarlığı’na defnedildi. Söz konusu kurbanlar yaşları 16 ile 63 arasında değişen 16 yetişkin erkek, 18 yasin altında iki genç ve bir kadından oluşuyor.

kimlikleri tespit edilenlerin sayısı 6 bin 671’e yükseldi.

Sırp savaşçıların 11 Eylül 1995 yılında başlattığı katliamda en az 8 bin 372 Boşnak Müslümanın katledildiği biliniyor. Son olarak defnedilen 19 kişiyle, kimlikleri tespit edilenlerin sayısı 6 bin 671’e yükselmiş durumda.

BM ve AB’den mesaj

Srebrenitsa Katliamı’nın 26’nci yılı vesilesiyle Birleşmiş Milletler (BM) ve AB de mesaj yayınladı. BM Genel Sekreteri Antonio Güterres, „Srebrenitsa Soykırımı’nı aşla unutmayacağız“ dedi. Güterres, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, „Soykırım ve savaş suçlarının inkâri veya savaş suçlarının yüceltilmesi kabul edilemez“ dedi. Güterres, Balkan bölgesinin barışçıl geleceği için çalışmanın herkesin sorumluluğu olduğunu belirtti.

Srebrenitsa Katliamı, 1992-1995 yılları arasında, Bosna-Hersek’teki Boşnak, Hırvat ve Sırp toplumlar arasında yaşanan savaşın en kanlı olaylarından biri olarak tarihe geçti. Ratko Mladiç’in komuta ettiği Sırp Cumhuriyeti Ordusu’na (VRS) bağlı güçlerle, polis ve paramiliter grupların işlediği katliamlar 2007 yılında Uluslararası Adalet Divanı tarafından „soykırım“ olarak kabul edildi.

Hollanda insanlık suçu işledi!

İşlenen soykırıma müdahale etmeyen ve hatta kendi bünyesinde çalışan Müslüman personeli dahi Mladiç’in emrindeki kuvvetlere teslim eden, Hollandalı askerlerden oluşan bölgedeki Birleşmiş Milletler Koruma Gücü’nün (UNPROFOR) komutanı Thom Karremans da 2011 yılında Hollanda’daki bir mahkeme tarafından, katliamda sorumluluk taşımaktan suçlu bulundu.

Ratko Mladiç’in ise, savaş ve insanlığa karşı suçlardan daha önce çarptırıldığı ömür boyu hapis cezası, Lahey kentinde bulunan Birleşmiş Milletler Savaş Suçları Mahkemesi tarafından geçen ay onaylandı.