Almanya’nın çokça tartışılan diğer yüzüde çeteleşmedir. Bu kapsamda ardı ardına açılan davalarla halık çeteler hakkında azda olsa bildi sahibi oluyor. Bu davalardan biride Almanya’nın en tanınmış Arap aşiretlerinden birinin liderinin yargılandığı davadır.

Arafat Abou-Chaker ile müzisyen Bushido film galasında

Şevket Dalboy

Davalarla birlikte Avrupa’nın mülteci politikasında başarısız olduğu gözler önüne serildi. Almanya’nın entegrasyon adı altında uygulamaya koyduğu yasalar, kimlik, inanç ve aidiyetleriyle karmaşık ve farklı katmanlara sahip göçmenlere yanıt olamadı.  

Arap aşiretlerinin örgütlenme biçimini “paralel toplum ” olarak nitelendirilsede onlarla mücadele gerektiği gibi edilmiyor. Ve aşiretlerin Alman yasalarını ve hukukunu tanımadığına vurgu yapıyor.

Ürettikleri birşey yok ama lüks içinde yüzüyorlar!

Birçok aşiret üyesi genelde  büyük evlerde oturuyorlar. Lüks Rolex saatlerini takıyor, BMW, Mercedes gibi lüks arabalar sürüyorlar. Berlin’de şu anda 13 aşiret gözetim altında tutuluyor. Polisin yayınladığı raporlara göre Berlin’de aktif  yedi aşiret öne çıkıyor.

Almanya bu dava ile suç çeteleri konusunu tekrar gündeme geldi. Sadece Kuzey Ren-Vestafalya eyaletinde geçen yıl 3 bin 800 çete üyesi kayıtlara geçti.

Politikayı, emniyeti, yargıyı ve kamuoyunu uzun yıllardır meşgul ediyor .

Almanya’da büyük aşiretlerin kurduğu organize suç örgütleriyle mücadele, politikayı, emniyeti, yargıyı ve kamuoyunu uzun yıllardır meşgul ediyor. Berlin’de başlayan bir dava ise bu gruplarla ilgili tartışmaları bir kez daha gündeme getirdi.

Almanya’da dikkatlerin başkente yönelmesine neden olan davada ilk kez Almanya’nın en tanınmış Arap aşiretlerinden birinin lideri yargılanıyor.

Ünlü rapçi Arafat Abou-Chaker

Ünlü rapçi Bushido onların alehinde ifade veriyor

Davayı ilginç kılan bir diğer nokta da en önemli tanığın ünlü rapçi Bushido olması. Bushido, yıllarca Abou-Chaker ile boy göstermiş, onun korumasında hareket etmişti. Şimdiyse davada onun aleyhinde ifadeler veriyor. Medyaya yansıyan haberlerde ünlü rapçinin eşinin bu mafyavari çeteyle ilişkisini kesmeye zorladığı, aksi halde çocukları da alıp gitmekle tehdit ettiği iddiaları ortaya atılmıştı.

Ünlü repçi yıllarca haraç ödemiş!

Ünlü müzisyen Bushido’nun mahkemede anlattığına göre, rapçi yıllarca gördüğü baskı üzerine istediği dışında zorla paralar ödedi veya yapmak istemediği işlere zorlandı. Bushido, aralarındaki işbirliğine son vermek istediğinde de Arafat Abou-Chaker ve kardeşleri tarafından tehdit edildiğini söyledi.

Paralel bir dünya

Son duruşmalarda dinlenen Bushido, Almanya’da varlığı yıllardır konuşulan, söz konusu büyük Arap ailelerin oluşturduğu organize aşiretlerin paralel dünyası hakkında kamuoyunun izlenim sahibi olmasını sağladı. 41 yaşındaki rapçinin iddiasına göre kazandığının yüzde 30’unu Abou-Chaker’lere vermek zorundaydı ve verdiği paraların toplamı şimdiye kadar 9 milyon euroyu buldu. Bushido, Arafat Abou-Chaker ölseydi bile çeteye haraç vermeye devam etmek zorunda kalacaktı.

Başsavcı görev yaptığı 30 sene boyunca pek çok tanığın tehdit edildiğini ve korkutulduğunu söyledi.

Başsavcı Ralph Knispel, ağır ceza alanında görev yaptığı 30 sene boyunca pek çok tanığın tehdit edildiğini ve korkutulduğunu, rapçi Bushido’nun açık ifadesi ile ilk kez bir tanığın böylesi bir davada ifade verdiğini hatırlatıp önemini vurguluyor. Knispel, zaman zaman hukukçu olarak insanın sınırlarına dayandığını, kendi kendinden şüpheye düştüğünü itiraf ediyor ve pek çok tanığın poliste ve savcılıkta verdiği ifadeyi mahkemede tekrar etmediğini tecrübe ettiklerini aktarıyor. Savcı Knispel, salonda sadece sanıklar ve onların avukatları olduğundan değil, kendi arkadaşlarının ve tanıdıklarının da duruşmada bulunmasıyla pek çok tanığın cesaretini kaybedip ifadesini değiştirdiğini, yumuşattığını söylüyor.