Haber: Ümit Kalın

Yunanistan’ın çok tartışılan mülteci politikaları yeni bir boyut kazandı. Yünanistan öncelikle kendi ülkesine dönmeyi kabul eden sığınmacıları göndermeye başladı.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen program kapsamında, dönmeyi kabul eden her sığınmacıya 2 bin euro verildiği kaydedildi.

134 Irak vatandaşı geri götürüldü

Perşembe günü bu kapsamda Atina’dan kalkan ilk uçağın 134 Irak vatandaşını Irak’a götürdüğü bildirildi. Söz konusu girişim, AB’nin, sınırları içinde çok fazla sığınmacı barındıran üye ülkeleri rahatlatmak için uygulanan bir program kapsamında yürütülüyor.

1 Ocak 2020 tarihinden önce Ege Denizi’ndeki Yunan Adaları’na gelmiş olmak şatıyla

Elbette bu uygulamanın bazı şartları da var. Örneğin 1 Ocak 2020 tarihinden önce Ege Denizi’ndeki Yunan Adaları’ndan birine gelen ve buradaki sığınmacı kamplarında yaşayan 5 bin sığınmacıya, ülkelerine dönmeyi kabul etmeleri halinde, kişi başı 2 bin euro mali destek sağlanıyor.

Brüksel, finansmanı AB kaynaklarından karşılanan programı geçen mart ayında başlatmayı düşünmüş ancak koronavirüs salgını nedeniyle uygulamayı ertelemek zorunda kalmıştı.

Halihazırda yaklaşık 120 bin sığınmacıya ev sahipliği yapan Yunanistan’da, özellikle İleryoz, Sisam, Midilli, İstanköy ve Sakız Adaları’ndaki kamplarda kalan 25 binden fazla sığınmacı, bu kamplardaki kapasite darlığı ve yetersizlikler nedeniyle son derece kötü şartlarda yaşıyor.