Koronavirüs krizi devam ederken DSÖ’ye mali yardımları durdurma kararı alındı. Trump organizasyonu salgını engelleyememekle suçladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde dün düzenlediği basın toplantısında Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koronavirüs nedeniyle yaşanan ölümlerde sorumluluğu olduğunu savunarak örgütün en temel görevini yerine getiremediğini söyledi. Trump, „DSÖ’nün kötü yönetimi ve Çin’i duyduğu güveninin salgının daha trajik hale gelmesine ve dünyaya yayılmasına neden olduğunu“ iddia etti.

DSÖ’nün nasıl bir rol oynadığını incelenecek

Hükümetinin önümüzdeki 60-90 gün içinde „DSÖ’nün koronavirüsün yayılmasının gizlenmesi ve kötü idare edilmesinde nasıl bir rol oynadığını“ inceleyeceğini ifade eden Trump, bu yapılana kadar örgüte maddi yardımları durdurduklarını belirtti.

„DSÖ Çin’in verdiği bilgileri incelemedi“

Çin’den koronavirüse dair gelen bilgilere eleştirel yaklaşma ve kısa süre içinde inceleme konusunda DSÖ’nün başarısız olduğunu da söyleyen Trump, bunun yerine örgütün Çin’e inandığını ve ülkeyi şeffaf davrandığı için övdüğünü dile getirdi.

BM’den Trump’ın kararına eleştiri

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise Trump’ın DSÖ’ye mali yardımları durdurma kararını eleştirdi. Guterres, „DSÖ ya da herhangi bir yardım örgütünün virüsle mücadele kaynaklarını azaltmanın zamanı değil“ diye konuştu.

Guterres, virüs ve virüsün yol açtığı sonuçlara karşı ortak mücadele edilmesi gerektiğini kaydederek „DSÖ, Amerikalıların korunmasına yardım ediyor. Bu, vazgeçilemeyecek bir kurumdur“ şeklinde sözlerini sürdürdü. 

DSÖ’nün bütçesi ne kadar?

Merkezi Cenevre’de olan DSÖ, BM’nin sağlık alanındaki başlıca organizasyonu. DSÖ’nün verilerine göre ABD, organizasyona en büyük maddi katkıyı sağlayan ülke. ABD’nin 2020 ve 2021’de her bir yıl için DSÖ’ye 116 milyon dolar aktarması planlanıyordu. Çin’in DSÖ için aynı zaman diliminde ayırdığı bütçe ise yine her bir yıl için 57 milyon dolar.

Trump ülkesinde baskı altında

Trump, Mart başına kadar salgın nedeniyle ABD’nin endişe içinde olmasına gerek olmadığını savunmuştu. Ancak ülkede vaka sayısı hızla arttı. ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre dünya genelinde  koronavirüs vaka sayısı bir milyon 981 bin 239 ve bu vakaların 609 bin 240’ı ABD’de.

New York tedbirlerin gevşetilmesine karşı

Trump, Beyaz Saray’daki basın toplantısının sonunda bazı eyaletlerde salgının iyi durumda olduğunu söyleyerek Nisan sonundan önce ekonominin yeniden faaliyete geçirilebileceğini söyledi. Bunun için bütün eyalet valileriyle görüşeceğini de kaydetti.

Ancak koronavirüste çok sayıda can kaybı yaşayan New York gibi bazı eyaletler Trump’ın aksine tedbirlerin gevşetilmesine karşı. New York Valisi Andrew Cuomo, CNN’e yaptığı açıklamada „Cumhuriyetçilerin tedbirlerin gevşetilmesi konusunda verdiği, vatandaşları tehlikeye atabilecek talimatları yerine getirmeyeceğini“ söyledi. New York Valisi ayrıca Trump’ın salgınla mücadele konusunda eyaletler üzerinde talimat yetkisinin olduğu açıklamalarının da doğru olmadığını söyledi.