Dönya’nın dört bir yanında olduğu gibi ABD Adalet Bakanı da aynı yalana, aynı demogojiye, aynı çarpıtmaya sarıldı. Yabancı aktörler, terörüstler denildiğinde akan sular duracak ve yaptıkları pislik görünmeyecek diye düşünüyorlar.

Bir kez olsun işkencenizi, katliamlarınızı, polisin halka karşı uyguladığı terörü görün. Görmezseniz halk size en şiddetlisinden gösterir. Dünya var oldukça bu böyle olmuştur. Baskı, zor, şiddet bir yere kadar. Bir noktadan sonra ne polis, ne asker, nede sizin yalanlarınız inandırıcı, caydırıcı olmaz. Saraylarınız, saltanatınız yıkılır ve zulüm biter.

ABD Adalet Bakanı Barr, ülkenin dört bir yanını saran protestolardaki şiddet olaylarında „yabancı aktörlerin“ rolü olduğunu öne sürdü. Barr, provokatörlerin toplumdaki ayrıştırmayı derinleştirmeye çalıştığını söyledi.

Irkçılığınızı görün! Hedef göstermeyin!

ABD Adalet Bakanı William Barr, siyah Amerikalı Georg Floyd’un beyaz bir polis memuru tarafından öldürülmesinin ardından yaşanan kitlesel protestolara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Barr, „yabancı çıkar gruplarının“ ve Antifa gibi gruplarla ilişkili olan „aşırılık yanlısı ajitatörlerin“ Amerikan toplumundaki ayrışmayı derinleştirme amacı güttüğünü öne sürdü.

Barr, „Antifa ve benzeri diğer aşırılık yanlısı grupların ve çeşitli siyasi odaklardan çeşitli aktörlerin şiddet eylemlerini kışkırtmada payı olduğunu ve bu eylemlere katıldığına ilişkin kanıtlar gördük“ diye konuştu. Barr, yabancı aktörlerin de olaylarda rolü olduğunu öne sürdü.

ABD Adalet Bakanı, şimdiye dek şiddet olaylarıyla ilgili olarak 51 kişinin gözaltına alındığını ifade etti. Washington’daki 114 güvenlik gücünün yaralandığını söyleyen Barr, 22 görevlinin ise hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Bir kişi tutuklandı

Basin toplantına katılan ABD Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu Başkan Vekili Regina Lomardo ise, yetkililerin haftasonu Washington’daki ayaklanmalarda yaşanan yedi kundaklama olayının soruşturduğunu ve bir kişinin tutuklandığını söyledi.

Washington Belediye Başkanı: Askeri şehrimizden çekin

Diğer yandan askerin sokağa inmesine tepki gösteren Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, düzenlediği basın toplantısında ordunun çekilmesini talep etti. Bowser „Eyalet dışından gelen birliklerin Washington D.C.’den çıkmasını istiyoruz“ diye konuştu.

Demokrat Partili Belediye Başkanı, D.C. Ulusal Muhafız Birlikleri’ni koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında görevlendirdiğini, ancak ordu birliklerini talep etmediğini ifade etti. Çarşamba günü Beyaz Saray’ın karşısındaki Lafayette Park’ın ilerisine konuşlandırılan birliklerin (eyalet) hükümetini huzursuz ettiğini söyleyen Bowser, federal yetkililerle, birliklerin çekilmesi için işbirliği içinde olduklarını belirtti.

Washington Emniyet Müdürü Peter Newsham’ın federal ortaklardan gösterilerin kontrolü için yardım istediğini ifade eden Bowser, „Ancak bizim talep etmediğimiz ve Adalet Bakanı William Bar’ın emrinde olduğunu anladığımız bazı diğer federal güçler söz konusu“ diye konuştu.