Almanya’daki hastanelerin ekonomik açıdan son 20 yılın en kötü günlerini yasşdiği kaydediliyor. Her beş hastaneden dördünün ise personel sıkıntısı yaşadığı vurgulanıyor.

Ümit Kalın

Alman Hastaneler Enstitüsü çarpıcı bir raporun altına imza attı. Hazırlanan Hastane Barometresi adlı rapora göre Almanya’da hastanelerdeki ekonomik sıkıntılar ve buna bağlı olarak yaşanan personel açığı alarm verici düzeyde olduğu uyarısında bulundu.

yüzde 60’inin 2021 yılını ekonomik kayıpla kapatacak!

Almanya’daki hastanelerin yüzde 60’inin 2021 yılını ekonomik kayıpla kapatacağı belirtilen raporda, hastanelerin içinde bulunduğu durumun son 20 yıldır yaşanmadığı kadar kötü olduğunun altı çizildi.

Öyleki Almanya’daki her beş hastaneden dördünde yoğun bakım sersivleri de dahil olmak üzere farklı birimlerde personel açığı bulunduğu rapor edildi.

Ekonomik kayıpların nedeni pandemi olarak belirtildi

Alman Hastanelerindeki ekonomik açıdan yaşanan kötüleşmenin pandemiyle bağlantılı olduğu ifade edilen raporda, koronavirüs salgını nedeniyle planlanan çok sayıda ameliyatın ertelendiği ve çok sayıda kişinin de enfeksiyon korkusuyla doktor kontrollerini yaptırmadığı kaydedildi. Raporda bu durumun da hastanelerde maddi kayıplara sebep olduğuna işaret edildi.

Personal açığı had safada

Yayımlanan Raporda hastanelerde halihazırda 22 bin 300 bin kadronun açık olduğu ve bu personel açığının 2016 yılındakinden üç kat fazlasına tekabül ettiği ifade ediliyor. Rapordaki verileri değerlendiren Alman Hastaneler Derneği Başkanı Gerald Gass, personel açığının sağlık politikasının siyasetin öncelikli gündemi olması gerektiğini gösterdiğini belirterek, verilerin hastanelerdeki durumun önümüzdeki yıl da düzeleceğini göstermediğine işaret etti.

Kısa vadede iyileşme beklentisi de yok

Personel açığının önümüzdeki yıl da devam edeceği kaydedilen raporda, önümüzdeki üç yıl içinde her iki hastaneden birinde personel sıkıntısının giderilemeyeceği tahmin ediliyor. Rapora göre 2022 yılında hastanelerin sadece yüzde 22’sinde ekonomik durumun iyileşmesi bekleniyor.

Raporda şu anda hastanelerin sadece yüzde 11’ninin durumunun iyi olduğu aktarıldı. Fakat bu hastanelerin hangi bölgelerde olduğu hakkında bilgi verilmedi.