Akdeniz’de yaşanan göçmen katliamlarına bir yenisi daha eklendi. Libya açıklarında göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu en az 74 kişi hayatını kaybetti.

Şevket Dalboy

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Libya açıklarında sığınmacıların bulunduğu bir teknenin batması sonucu 74 kişinin hayatını yitirdiğini duyurdu. Teknede aralarında çocukların da olduğu 120’den fazla kişinin bulunduğu belirtiliyor. IOM, 47 kişinin sahil güvenlik ve balıkçılar tarafından kurtarıldığını belirtirken şu ana dek denizden 31 cesedin çıkarıldığını duyurdu. Diğer kurbanların naaşlarını arama çalışmaları ise sürüyor.

Ölümlerin sorumlusu Katliamcı Epmeryalist ve Kapitalist devletlerdir!

Emperyalist’lerin kendi çıkarları doğrultusunda Libya’da Muammer Kaddafi’nin devrilmesi ve ülkenin bölünüp parçalanmasından bu yana yaklaşık 10 yıldır iç savaş hakim. Daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa’ye geçmek isteyenler ise Libya ya da Tunus’tan teknelerle Akdeniz’e açılıyor.

Akdeniz ölüm denizine döndü!

Uluslararası Göç Örgütü, bu olaydan önceki son iki günde Akdeniz’de teknelerin batması sonucu en az 19 kişinin öldüğünü duyurdu. Çarşamba günü İspanya’dan bir yardım kuruluşunun çalışanları Libya açıklarında 110 sığınmacıyı kurtardı. Ancak kurtarılanlardan altı aylık bir bebek kısa süre sonra yaşamını yitirdi. “Open Arms” adlı gemideki gönüllüler denizden beş kişinin cesedinin çıkarıldığını duyurmuştu.

İtalya’nın Lampedusa adasına  son günlerde teknelerle yüzlerce kişinin geldiği açıklandı. Lampedusa’ya resmi verilere göre bu yıl şimdiye dek yaklaşık 31 bin göçmen ulaştı. 2019 yılının aynı döneminde bu rakam yaklaşık 10 bindi.