Almanya’nın üç güney komşusu Avusturya, İsviçre ve Fransa ile olan sınırlarını 16 Mart Pazartesi günü saat 10:00’dan itibaren kapatacağı açıkladı.

Almanya pazartesi gününden itibaren Fransa, Avusturya ve İsviçre’ye sınırını kapatacak. Sınır kapatma kararı konusunda Başbakan Angela Merkel, İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Sağlık Bakanı Jens Spahn ve Eyalet Başbakanları uzlaşma sağladı. Uygulamanın pazartesi günü TSİ 10:00’dan itibaren yürürlüğe girmesinin planlandığı belirtildi. Ülkeler arasında işi gereği seyahat etmek zorunda olanlar ve mal giriş çıkışı ise sınırları kapatma uygulamasından muaf tutulacak.

Olimpiyat ateşinin teslim töreni izleyiciye kapalı yapılacak 

Olimpiyat ateşi planlandığı gibi 19 Mart’ta Tokyo’daki yetkililere teslim edilecek. Ancak Yunanistan Olimpiyat Komitesi bu kez törenin izleyicilere kapalı yapılacağını duyurdu. Olimpiyat ateşi yine izleyicilere kapalı şekilde yakılmış, Olimpiyat meşalesinin yolculuğu ilk etabın ardından gösterilen yoğun ilgi nedeniyle koronavirüsün yayılmasına zemin oluşturmasından endişe edildiği için sonlandırılmıştı.  

Almanya ile ABD arasında aşı gerilimi
Sosyal Demokrat Parti (SPD) Ekonomi Uzmanı Bernd Westphal, Alman hükümetine koronavirüs aşısı üzerinde çalışan Tübingen merkezli CureVac firmasının ABD’ye satışına engel olması çağrısı yaptı. Burada söz konusu olanın Avrupa ve Almanya’nın çıkarları olduğuna dikkat çeken Westphal „Amerika seçimini izolasyondan ve ‘önce Amerika’dan yana kullandı, çoklu işbirliğine karşı bir tutumda karar kıldı. Bu nedenle gerekirse CureVac’ın kamu bütçesinden desteklenmesi gerekiyor“ diye konuştu. 

CureVac firması cuma günü bir dizi potansiyel aşı üzerinde çalıştıklarını, aralarından iki tanesini seçerek klinik testleri başlatacaklarını, haziran veya temmuz ayında bir aşı geliştirmiş olmayı umduklarını açıklamıştı. Bu noktadan sonra ise aşının kullanılabilmesi için izin alınması süreci başlıyor. Amerikan Başkanı Trump’ın ise firmayı ABD’ye çekmeye çalıştığı ve bulunacak olası aşıyı Amerikan halkı için garantilemeye çalıştığı belirtiliyor. 

İran’da vaka sayısı 14 bine yaklaştı  

İran’da kayıtlara geçen koronavirüs vaka sayısı bir önceki güne oranla bin 209 artış göstererek 13 bin 938’e yükseldi. COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 113 kişi artarak 724’e çıktı.  

Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra kapatılıyor 

Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için kapatılıyor. Dış kısımda ibadete ise henüz izin verildiği açıklandı. 

Avusturya’da 5’ten fazla kişi bir araya gelince bildirme zorunluluğu getirildi 

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ülke çapında toplanma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Koronavirüsle mücadele dışındaki herhangi bir nedenle beşten fazla kişinin bir araya gelmesi durumunda bunun başbakanlığa bildirilmesi gerekecek. Ülkede oyun parkları ve spor salonları kapatıldı. Restoranlar da salı gününden itibaren hizmet vermeyecek. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Avusturya’da 800 koronavirüs vakası bulunuyor. Ülkede şimdiye kadar bir kişi COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetti. 

Sağlık Bakanı Koca’dan Umre açıklaması 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda „Umreden dün geceden itibaren dönen tüm yolcular, Ankara ve Konya’daki öğrenci yurtlarında karantina mantığıyla ayrı odalara yerleştirilmektedir. Şüpheli bulunanlar gelir gelmez hastaneye kaldırılıp, testleri yapılmaktadır. Tedbirlerde hep birlikte tavizsiz olalım!“ ifadelerine yer verdi.  

Papa’nın Paskalya ayinine koronavirüs kısıtlaması 

Vatikan, Papa Françesko’nun yönettiği ve her yıl on binlerce kişinin katıldığı Paskalya Ayini’nin bu yıl izleyicilere kapalı yapılacağını duyurdu. 

Pekin’e yabancı ülkelerden gelenlere karantina 

Pazartesi gününden itibaren yabancı ülkelerden Pekin’e gelen yolculara 14 gün boyunca karantina uygulanacak. Yerel yetkililer yolcuların kente ulaşır ulaşmaz bunun için hazırlanan bir merkeze götürüleceğini bildirdi.