Nüfusun da hızla yaşlanma kaydedilen Federal Almanya’da göçmen işçilerin önemi bir kezdaha gündemdeki sıcaklığını koruyor.

Alman İşveren Dernekleri Birliği Başkanı, istihdam açığına karşı için acilen esnek bir göç politikası uygulanması gerektiğini, aksi takdirde Almanya’nın refah düzeyini kaybedeceğini belirtti.

Kalifiye iş gücünün önemi

Alman İşveren Dernekleri Birliği Başkanı (BDA) Rainer Dulger,Almanya’daki kalifiye iş gücü açığıylailgili uyarılarda bulundu.

On yıl içinde bir ekonomik refah kaybını…

dpa’ya açıklamalarda bulunan Dulger, „Kalifiye işçi sıkıntısı o denli büyük ki muhtemelen önümüzdeki on yıl içinde bir ekonomik refah kaybını kabullenmek zorunda kalacağız“ dedi. Dulger, Almanya ekonomisini canlı tutabilmek için yılda en az 500 bin yeni kalifiye işçi gerekeceği öngörüsünde bulundu.

Almanya’ya göç edebilmenin yolları kolaylaştırılmalı.

Federal meclisin ve Alman hükümetinin aranan niteliklere sahip kişilerin Almanya’ya göç edebilmesini kolaylaştırması doğrultusunda tavsiyede bulunan Dulger, bu sürecin çevrim içi ilerlemesi ve vize randevuları için beklenen uzun sürelerin kısaltılması yönünde çağrı yaptı.

Tüm dünya Almanya’nın neye ihtiyacı olduğunu bilmeli

Tüm dünyadan insanların internet üzerinden başvurusunu iletebilmesini sağlayacak bir düzen için merkezi bir birimin oluşturulmasını isteyen Dulger, „Bu ajans, insanları tam olarak neye ihtiyaçları olduğu ve hangi belgeleri sunmaları gerektiği konusunda bilgilendirebilir“ önerisinde bulundu.

Almanya içindeki potansiyel iş gücü


Yurt dışından sağlanabilecek iş gücününyanı sıra ülke içindeki potansiyel bakımından da şartların zorlanması gerektiğini ifade eden Dulger, „Hâlâ mezun olamayanlara ikinci ve üçüncü bir şans verilmeli“ dedi.

Vergi ödeyen işci sayısı 5 milyon azalaca

Dulger, „İş ve aile hayatının birlikte yürütülebilmesini sağlama açısından da tempoyu artırmamız lazım. Yıllardır kreşlerde çocuk bakıcısı açığı var“ ifadesini kullandı.

Dulger, „Bunları başaramazsak, vergi ödeyen ve sosyal güvenlik fonlarına katkıda bulunan kişi sayısı 5 milyon azalacağı için refah kaybını da kabullenmek zorunda kalacağız. Bu para kaybolacak“ diye konuştu. Dulger, „O zaman da refah devletimiz, daha önce sahip olduğu kaynaklara artık sahip olmayacak“ diye ekledi.