Dünya Şampiyonu Güreşci Asgari Almanya için bir şan

O bir dünya şampiyonu, henüz 27 yaşında ve Bekar…İran’dan Almanya’ya 2 yıl önce geldi. Dünya şampiyonuğunun yanı sıra birçok uluslar arası başarının altına imza attı.

Son zamanlarda Avrupa ABA Güreş Federasyonu Başkanı Hamdan Fadıl Selbin’in takımına antremanlarını sürdüren şampiyon Güreşci Askari’nin hedefinde Alman Milli takı mı var. Welt Heimat Gazetesi olarak antreman kampına gittik, Askeri ile birlikte Almanya ve Avrupa ABA Güreş federasyonu Başkanı Hamdan Fadıl Selbin ile sizin için röportaj gerçekleştirdik.
Welt Heimat – Almanya ve İran Güreş federasyonlarının olanaklarını ve güreşe bakış açılarını değerlendirirmisiniz ?


Asker Lagari – Öncelikle şunu belirmeliyim ki İran Güreş konusunda çok önde. Federesyon olarak ciddi olanaklar sunuyor sporculara. Güreş tanınan bir spor dalıdır Iran’da, çokta güçlü. Almanya’da maalesef henüz hak ettiği ilgiyi görmüş değil. İran ve o çağrafya da Güreş adeta ata sporumuzdur. Almanya’da gelişip güçleneceğine inancım var. Görüyorum ki Sayın Hamdan Fadıl Selbin ağır bir yükü omuzlamış ve başarıyla ilerliyor. Almanya adına büyük bir şanstır Hamdan Hoca…

Dünya Şampiyonasına katılmanızın önünde bir engel var mı ?

Teorik olarak var, bunu şöyle açıklayabilirim. Benim oturumum var fakat Alman vatandaşı olamadığım için Almanya adına dünya şampiyonasına katılamıyorum. Yaklaşık bir ay gibi bir zaman var. Bu züre zarfında Alman makamlarının vereceği karar çok önemli. Ben şampiyonaya katılacak gibi hazırlanıyorum. Oradan madalyayla döneceğime inanıyorum.
Welt Heimat – Bize kendinizi tanıtırmısınız ?

Ben Almanya ve Avrupa ABA Güreş federasyonu Başkanıyım. Ayrıca, Uluslararası Güreş Hakemi Hamdan Fadıl Selbin.

Dünya şampiyonasına hazırlandığınızı biliyoruz. Kampınızda İran adına güreşmiş ve dünya şampiyonluğunu kazanmış bir sporcu da var. Onu Dünya Şampiyonasına götürebilecekmisiniz ?

Ben ısrarlıyım bu konuda… Alman Milli takımında böylesine başarılı bir sporcunun olmasında büyük fayda var. Askari sadece iyi bir güreşci değil, aynı zamanda saygısı ve spor ahlakıyla da örnek bir insan. Almanya’da ilerleyen yıllarda antronör olarakta çok ama çok faydalı olacaktır. Almanya bu şansı kaçırmamalı.


Alman yetkililer ve antronörler Askari hakkında ne düşünüyor sizce ?

Özellikle Federasyon çok olumlu bakıyor. Alman Antronör arkadaşlarımız ise Askari’nin Alman Milli Takımında olmamasının büyük bir kayıp olacağına inanıyor. Asgari’yi izlemeya geliyorlar. Performans ve teknik açısından başarılı buluyorlar. Dediğim gibi tek başına başarısıyla değerlendirirsek yanlış yaparız. Asgari çok disiplinli , büyüğünü küçüğünü bilen bir sporcudur. Bizede böyle sporcular lazım. Askagi hem fiziken, hemde ruhen bu yükü kaldıracak durumdadır. Antremanları, karşılaşmaları oldukça ciddiye alan bir sporcunun başarısı kaçınılmaz olacaktır. Ben buna inanıyorum ve sporcularımı bu çerçevede yetiştiriyorum. Alman Milli Takımı malesef bir durgunluk içindedir. İyi bir çalışma v edoğru bir ekiple yendiden 1980’ler deki başarıya Almanya’yı götürmemiz mümkün. Son 20 yılda tekbir Alman Dünya Şampiyonu güreşci çıkaramadık. Sadece Grokomen Güreşte Frank Schtebla adın da bir güreçci çıktı …

Bu başarısızlığı neye bağlıyorsunuz ?

Bize Güreş sporunu ruhunda taşıyan sporcular lazım. Bununla birlikte Alman Devleti elbette diğier spor dallarına sunduğu olanakları Güreşede sunmalı. Ruhunda güreş sporunu hisseden ve bu çerçevede mücadle eden güreşçiler Alman gençlerine de umut olacaktır. Şuanda göçmenler canla başla bu sporu ileriye taşıma mücadelesini veriyorlar. Gençlerimizi spora yünelttiğimizde birçok kötü alışkanlıklarda ortadan kalkacakır. Uyuşturucu ve yüz kızartıcı suçlar gibi.


Asgari’ye geri dönersek, Askarı hakkında genel bir değerlendirme yaparmısınız ?

Asgari herşeyden önce çok iyi bir eğitmendir. Asgari o gün geldiğinde çok iyi bir antrönör olacaktır. Bu da Almanya için büyük bir fırsat. Asgari sabrıyla, insan sevgisiyle, spor tekniği ve birikimliyle Almanya’yı güreşte çok daha ileriye taşıyacak sporcular yetiştirebilir. Ben bir spor adamı olarak bunu görüyorum. Almanya bu güreş sporuna teorik olarak çok sahip çıktığını dile getirsede aslında sahip çıkmıyor. Biz kendi olanaklarımızı kendimiz ortaya çıkarıyoruz. Büyük zorluklar altında On’lrca mülteci çocuüumuz güreş sporunu sevdireye çalışlıyoruz. Hayata tutunmalarına katkı sunmaya çalışıyoruz. Alman çocuklarımızı güreşe yönlendiriyoruz. Uyum için de bir çalışma performansımız var. Entegrasyondan bahsedenler bilmeliki biz sözde değil özde entegrasyona katkı sunuzyoruz. Almanlar bu sporu çok sert buluyor. Kendi kültürleri içinde görmüyor ve korkuyor. Biz bu önyargıyıda kırıyoruz. Yıllardır bu ülkede yaşıyorum. Bu ülkeye saygım sonsuz. Güreş dalında önemli katkılar sunuyoruz. Tek amacımız yaşadığım toğluma kendimizden de birşeyler katabilmek. Başarı bizi bekliyor.