İran Dışişleri Bakanı, Hamas’ın Rehineleri Serbest Bırakma Taahhüdünde Bulundu ve Türkiye ile Katar’ın Rolü Üzerinde Durdu

New York, 26 Ekim 2023 – İran’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Hamas’ın İsrail’e düzenlediği saldırdan bu yana rehin tuttuğu 224 kişiyi serbest bırakmaya hazır olduğunu açıkladı. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ayrıca Türkiye ve Katar’ın bu süreçteki rolüne vurgu yaptı.

Abdullahiyan, Gazze’deki saldırıların devam etmesi durumunda ABD’yi uyardı, „Şu anda Filistin’de bir soykırımı yöneten ABD’li devlet adamlarına açıkça söylüyorum; savaşın bölgeye yayılmasını hoş karşılamayız. Ancak Gazze’deki soykırım devam ederse bu yangından kaçışları olmaz“ dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, rehinelerin serbest bırakılması için Hamas ile müzakereler yürütülmesi konusunda devrede olduğu yönünde haberler kamuoyuna yansımış, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da Türkiye’nin rehinelerin serbest kalması için Hamas’la temas halinde olduğunu açıklamıştı.

Rus resmi haber ajansı Tass’ın haberine göre, İran Dışişleri Bakanı konuşmasında Hamas’la ciddi görüşmeler yürüttüklerini belirterek, „Bu görüşmeler hareketin (Hamas) sivil rehineleri serbest bırakmaya hazır olduğunu gösterdi; ancak dünyanın İsrail cezaevlerinde tutulan 6 bin Filistinlinin serbest bırakılmasına destek vermesi gerekiyor“ ifadelerini kullandı.

Bu gelişmeler, İsrail-Filistin çatışması bağlamında yaşanan olayların bir parçasıdır ve durum zaman içinde değişecektir. Orta Doğu’da güvenlik durumu endişe verici bir şekilde devam etmektedir ve çok sayıda insanın güvenliği mutlak tehlikededir.

ABD’ye gözdağı

İranlı Bakan, BM’deki konuşmasında ABD’ye de gözdağı verdi. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının sona ermemesi halinde, ABD’nin bu „yangından kurtulamayacağını“ söyleyen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, „Şu anda Filistin’de bir soykırımı yöneten ABD’li devlet adamlarına açıkça söylüyorum; savaşın bölgeye yayılmasını hoş karşılamayız. Ancak Gazze’deki soykırım devam ederse bu yangından kaçışları olmaz“ dedi.

İran daha önce de ABD’nin İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalardan İran’ın sorumlu olduğu yönündeki suçlamalarını geri çevirmişti.