Dünya devlet düzeni diye pek bir şey kalmamış anlaşılan. Tam anlamıyla mafya düzeni hakim. Filistin’i yok etme operasyonuna AP hayır derken, Müslümanların büyük çoğunluğu adeta üç maymunu oynuyor. Görmedim, duymadım, bilmiyorum. Bir çok Müslüman ülkesi adeta kapitalist sermayenin esiri konumunda.

Filistin’i işgal edip mazlumları katleden eli kanlı katil Netanyahu

Ama sosyal medyada maşallah Müslüman kardeşliğinden dem vuruluyor, Zalimin zulmüne Hak razı olmaz, Zulme sessiz kalan dilsiz şeytandır hadisine rağmen iftira, dedi kodu, zulme boyun eğme, sessiz kalma kol geziyor Müslüman ülkelerde.

Bu yaz ABD’nin desteğiyle Batı Şeria’yı ilhak edeceklerini açıklayan Netanyahu, bunun „Siyonizm için tarihi bir an“ olacağını söyledi. Öte yandan Suriye, İsrail’in Şam yakınlarına hava saldırısı düzenlediğini duyurdu.

Filistin’i işgal edip mazlumları katleden eli kanlı katil Netanyahu!

Siyonist İsrail’in Başbakanı Benyamin Netanyahu, bu yaz işgal altındaki Batı Şeria’nın geniş kısımlarını ilhak etme noktasında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) onayını alacaklarından emin olduğunu söyledi.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında düzenlenen San Remo Konferansı’nda, İsrail’in 1948 yılında gerçekleşen kuruluşunun temelleri atılmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ocak ayında açıkladığı barış planına atıfta bulunan Netanyahu, söz konusu planın İsrail’in Batı Şeria yerleşimleri üzerindeki egemenliğini tanıma yönünde verilmiş bir söz olduğunu söyledi. Netanyahu, „Bu sözün bundan birkaç ay sonra onurlandırılacağına ve Siyonizm tarihinde yeni bir tarihi anı kutlama şansına sahip olacağımıza şüphem yok“ diye konuştu.

Ancak Netanyahu’nun bu yönde bir adım atmak için koalisyon ortağının desteğine ihtiyacı var. Netanyahu ve rakibi Benny Gantz geçen hafta, birlikte koalisyon hükümeti kurma noktasında anlaştıklarını açıklamıştı. İsrail egemenliğini Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimleri ve Ürdün Vadisi’ne yayma konusundaki kabine içi tartışmaların 1 Temmuz tarihinde başlaması bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da geçen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Batı Şeria’nın bazı kısımlarını ilhak edip etmemenin İsrail’in kararı olduğunu söylemişti. Pompeo, görüşlerini İsrail’in yeni hükümetine özel olarak ileteceklerini kaydetmişti.

Filistinli yetkililerden Netanyahu’nun sözlerine henüz bir tepki gelmedi. Filistinliler daha önce, Trump’ın barış planını reddetmiş ve İsrail’in bölgedeki yayılımını ilerletme planlarına sert tepki göstermişti.

Filistinlilerin yanı sıra çok sayıda ülke, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşimlerini yasa dışı olarak görüyor. İsrail ise bu yerleşimleri meşrulaştırmak için, güvenlik gereksinimlerinin yanı sıra bu topraklar ile dini, tarihi ve siyasi bağlantıları olduğu tezini öne sürüyor.

Suriye: İsrail saldırısını püskürttük

Öte yandan Suriye, İsrail‘in Pazartesi günü başkent Şam yakınlarına hava saldırısı düzenlediğini açıkladı.

Saldırıda İsrail’in Şam yakınındaki bazı noktaları hedef aldığını kaydeden Suriye hükümeti, füzelerin büyük bölümünün Suriye hava savunma sistemlerince etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın haberinde, gün doğumundan kısa süre önce gerçekleşen saldırıda ordunun „bir dizi füzeyi hedeflerine ulaşmadan düşürdüğü“ belirtildi. Şam yönetiminin saldırıda hedef alınan yerlerle ilgili ayrıntı vermediği kaydedildi. SANA, söz konusu saldırının Lübnan hava sahasından yapıldığını belirtti.

2011 yılında Suriye iç savaşı patlak verdiğinden bu yana İsrail, Suriye’de Şam yönetimi ve İran destekli milislerileri hedef alan yüzlerce füze saldırısı düzenledi.