NSU davasını izlemek için bir gün öncesinden, yani Saat 22’den itibaren sıraya girildi

Almanya’da 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soygunları gerçekleştirmekten yargılanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü üyesi Beate Zschaepe, ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edildi. Diğer örgüt üyelerine beklenenden daha az ceza verilmesi kurban yakınlarında tepki ve düş kırıklığına neden oldu.

Bu yüzden 15 yıl süresi Beate Zschaepe için geçerli olmayacak. Bavyera eyaletinde bu tür vakalarda şartlı tahliye için başvurusu süresi 22 yıla kadar çıkıyor. Eğer Beate Zschaepe, ileride cinayetlerle ilgili itiraflarda bulunur ve kamuoyu için tehlike arz etmediği kanaati oluşursa, 22 yıl hapis yattıktan sonra şartlı tahliye ile serbest kalma ihtimalini mahkeme gözden geçirebilir.

Mahkemenin seri cinayetlerde kullanılan ‘Ceska 83’ tipi silahı tedarik eden ve davanın ikinci önemli sanığı olan Ralf Wohlleben hakkında sadece 10 yıl hapis cezası vermesi herkesi şaşırttı. Teröristlere sahte belge ve ehliyet temin ederek yardım yataklık yapan Andre Eminger’in sadece 2.5 yıl hapis cezası alması da sürpriz olarak karşılandı. Eminger, cezasının üçte ikisini tutuklu olarak geçirdiği için serbest kaldı. Ceska 83 silahı teröristlere bizzat götürüp teslim ederek seri cinayetlerin işlenmesine yardım etmekten suçlu bulunan Carsten S., bazı itiraflarda bulunduğu için gençlik yasaları uyarınca 3 yıl hapisle cezalandırıldı. Teröristlere yardım ve yataklık yapan Holger Gerlach da 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Deteylar:

NSU’nun karar duruşmasını izlemek için Münih’teki adliyeye giden AK Parti milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Münih Başkonsolosu Mesut Koç ve başkonsolosluk yetkilileri, içeri alınmadı ve kuyrukta beklemeleri istendi.

BAŞKONSOLOSLUK görevlileri, bu yüzden duruşmadan saatlerce önce mahkemenin kapısına gidip, en ön sırada yer tuttu.

Davayı dışarda bekleyenler ise bu hukuk devleti için bir felaket dedi. Fotograflarla NSU’nun tarihi duruşması …

NSU davasını izlemek için bir gün öncesinden yani Saat 22’den itibaren sıraya girildi.
Sadece Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın sıra beklemeden içeri alındı. Büyükelçi Aydın mahkeme salonuna davanın görüldüğü Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi ve Bavyera Anayasa Mahkemesi Başkanı Peter Küspert ile birlikte girdi. Duruşmayı Büyükelçi Ali Kemal Aydın, milletvekili Mustafa Yeneroğlu ile birlikte Münih Başkonsolosu Mesut Koç da izledi.
NSU süreci buyunca yaşananlar bu şekilde anlatıldı.