Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Federesyonu lideri Putin ile bir araya geldi. Putin’in Erdoğan’a Türkiye’ye tedarik edilen Rus doğal gazının yüzde 25’inin ruble olarak ödeneceğini söylediği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Devlet Başkanları Zirvesi’ndeki temasları kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile kritik bir görüşme gerçekleştirdi.

40 dakikada neler konuşuldu

Erdoğan ve Putin’in zirvenin düzenlendiği kongre merkezindeki basına kapalı görüşmesi, tam olarak 40 dakika sürdü. Putin’in görüşmede Türkiye’ye tedarik edilen Rus doğal gazının yüzde 25’inin ruble olarak ödeneceğini ve bu konuda bir anlaşmayanın yakında yürürlüğe gireceğini söylediği bildirildi.

Ticaret dolar ve euro dışındaki para birimleri üzerinden yapılabilir mi?

Ukrayna işgali sonrası Rusya’ya batılı ülkeler tarafından getirilen yaptırımlar nedeniyle Rusya özellikle ticaretini dolar ve euro dışındaki para birimleri üzerinden yapmaya çalışıyor.

Açık kapı bırakıldı

Rusya Federesyonu Devlet Başkanı Putin, Mart ayında bir kararname imzalamış ve kararnameyle doğal gaz ödemelerinin 1 Nisan’dan itibaren Rus para birimi ruble cinsinden yapılması kararlaştırılmıştı.Ancak euro ve dolar ödemelerinde ısrar eden Batılı ülkeler için ara formül de bulunmuş, Batılı ülkelerin Rusya’dan doğal gaz alımına ancak Gazprombank’ta „K-hesabı“ diye adlandırılan özel bir hesap açarak devam edebilecekleri konusunda anlaşma basınada açıklanmıştı.

AB ülkelerinin gazı kesilmişti

Polonya ve Bulgaristan gibi AB üyesi ülkelerin ise ruble ile ödeme yapmayı reddetmeleri sonrasında gazı kesilmişti.

Soçi görüşmesi kritik karar alınmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Haziran ayında Putin ile Soçi’de yaptığı görüşme sonrasında yaptığı bir açıklamada „Sayın Putin’le ruble üzerinde mutabık kaldık. Ruble noktasında bu alışverişlerimizi yapacağımız için o da tabii Türkiye-Rusya arasında mali noktada ayrı bir güç kaynağı olarak Rusya’ya ve Türkiye’ye inşallah kazandıracak“ vurgusunu yapmuştı.

Rus şirketleri mallarını Türkiye üzerinden ihraç edebilecek

Putin: Rus şirketleri mallarını Türkiye üzerinden ihraç edebilecek
Rus haber ajansı Interfax’ın bildirdiğine göre Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Rus şirketlerinin mallarını Türkiye üzerinden ihraç edebilmek için işaret aldığını söylediği belirtildi.

Akkuyu Nükleer Santrali

Türkiye’de tartışmaların hala devam ettiği Akkuyu Nükleer Santrali hakkında da konuşan Rus lider, ayrıca Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşasına dair anlaşmaların dün imzalandığını söylediği aktarıldı.

Temenniyle olacak iş mi?

TASS haber ajansı da Putin’in Erdoğan’a Ukrayna tahılının büyük bir bölümünün yoksul ülkelere gittiğini umduğunu söylediğini bildirdi.

Anlaşma geri mi alındı?

Öte yandan Reuters haber ajansı konu hakkında bilgi sahibi iki kaynağa dayandırdığı haberinde Türk müteahhitlik firması IC İçtaş’ın 20 milyar dolarlık Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşası anlaşmasına geri alındığını duyurdu.

Ne olmuştu?


Mersin’de inşa halinde olan Akkuyu Santrali’nin dördüncü ve son etabının temeli 21 Temmuz’da atılmıştı. Bu törenin ardından 26 Temmuz’da ise Ruslar tarafından kurulan projenin ana geliştiricisi Akkuyu Nükleer A.Ş., inşaat işlerindeki katılımcıların yapılandırılmasının yeniden düzenlenmesine karar verildiğini belirterek Türk şirket Titan-2 IC İçtaş ile sözleşmesini feshettiğini duyurmuştu.

Fesh hukuksuz

IC İçtaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada, projede doğrudan değil yüzde 50 ortak olduğu T2-IC Ortak Girişim Şirketi ile yer aldığını ve feshin hukuksuz olduğunu savunarak uluslararası yargı yoluna başvuracağını kaydetmişti. Bu tartışmaların merkezindeki iki taraftan „yerelleştirme“ ile ilgili de karşılıklı suçlamalar gelmiş, Rus devlet kurumunun projeyi Mersin merkezli olan ve yine Rusya’ya bağlı olduğu belirtilen TSM Enerji İnşaat Sanayi Limited Şirketi’ne vermesi de tartışmaları alevlendirmişti. Akkuyu Nükler A.Ş. projede yerelleştirme yol haritasının başarıyla uygulandığını savundu, IC İçtaş da açıklamasında „Söz konusu fesih girişimindeki esas amacın projenin yönetimindeki Türk şirketlerinin varlığını azaltmak ve taşeron seviyesine indirgemek olduğu açıktır“ vurgusu yapmıştı.