ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Rusya’nın kısa bir süre önce, Libya’da General Hafter için savaşan paralı Rus askerlerini desteklemek için bu ülkeye savaş uçakları gönderdiğini öne sürdü.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Libya’daki iç savaşta General Halife Hafter’e bağlı birliklerle savaşan paralı Rus askerlere destek için Rusya’nın Libya’ya savaş uçakları gönderdiğini öne sürdü. AFRICOM’un, Almanya’nın Stuttgart kentinde bulunan merkez karargahından yapılan açıklamada, söz konusu uçakların önce Suriye’ye indiği ve burada boyanarak, Rus Hava Kuvvetleri’ne ait olduklarını gösteren emarelerin silindiği ifade edildi. Uçakların tam olarak hangi tarihte Libya’ya gönderildiği belirtilmezken, bununla ilgili olarak „kısa süre önce“ ifadesi kullanıldı.

ABD’li General: Rusya Libya’ya müdahalesini artık yalanlayamaz

 AFRICOM gücünün komutanı ABD’li General Stephan Townsend da konuyla ilgili açıklamasında, „Rusya çok uzun bir süre Libya sorununa ne kadar müdahil olduğunu sakladı ancak artık bu yalanlanabilecek bir durum değil“ diyerek, Moskova’nın Libya’da dengeleri kendi lehine çevirmeye çalıştığının çok açık olduğunu ifade etti.