AB Komisyonu, koronavirüse dair son günlerde yayılan yalan veya yanlış haber ve bilgilerin çoğunun Rusya‘dan veya Rusya merkezli ağlar üzerinden dağıtıldığı görüşünde. Komisyon bir kampanya ile buna karşı harekete geçti.

Avrupa Birliği Komisyonu, koronavirüse dair son günlerde hızla yayılan yalan ve yanlış haberlerin Rusya ve Kremlin’e yakın kaynaklardan yayıldığını gözlemlediklerini duyurdu. Brüksel’de konuşan Komisyon Sözcüsü Johannes Bahrke, salgının yayılmasından bu yana yalan ve yanlış haberlere ilişkin faaliyetlerde yoğunlaşma tespit ettiklerini açıkladı. Sözcü, AB dezenformasyona karşı kampanyası ile yalan ve yanlış haberlerle mücadele etmeyi çabaladıklarını da kaydetti. Kampanya çerçevesinde bazı internet portallarıyla işbirliği yapıldığı ve söz konusu portalların koronavirüs salgınına dair yanlış bilgileri sildiğini de belirten Bahrke, bu konudaki gelişmeleri yakından izlediklerini vurguladı.

Büyük internet platformları da yalan haberlere savaş açtı

Facebook, Google, YouTube, Twitter, Microsoft, Reddit ve LinkedIn, koronavirüs hakkında yanlış bilgi yayan veya insanları dolandıran paylaşımlarla karşı daha etkin mücadele amacıyla işbirliği yapacaklarını duyurdu. Bu şirketler, doğru bilgiler ile sağlık kurum ve kuruluşlarının bu konudaki haber ve açıklamalarını da öne çıkarıp daha hızlı paylaşacaklarını açıkladı.