Siyonist İsrail ile işbirlikçi arap devletleri arasında talimatla sağlanan anlaşma birçok tartışmayıda beraberinde getirdi.

Ellerini ovuşturmaya başladılar!

Şevket Dalboy

Mısır, Ürdün, BAE ve Bahreyn’in ardından Sudan da İsrail ile normalleşme anlaşması imzalamak için hazırlıklara başladı. İsrailli ve Sudanlı yetkililerin anlaşma konusunu görüşmek üzere bugün Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bir araya geleceği açıklandı.

Almanya, anlaşma kararını olumlu bulduğunun altını çizerken, İran’dan diplomatik yakınlaşma adımına çok sert kınama geldi.

Sömürü ve zulüm politikalarının uygulayıcısı emperyalist ABD’nin Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’den sonra Sudan’ın da İsrail ile ilişkilerini normalleştireceğini, Sudan ile İsrail’in barış yapmak ve ilişkilerini normalleştirmek konusunda anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Ahlaksız anlaşma

Emperyalist ABD’nin ahlaksız politikası: Önce açlığa ve yoksulluğa mahkum et ardından hiçbirşey olmamış gibi kurtarıcı rolünü üstlen. Sudanlı yetkililerin İsrail ile ilişkileri normalleştirme karşılığında „Sudan ekonomisine 2 milyar dolar hibe yapılması ve 1,2 milyar dolarlık petrol ile buğday yardımında bulunulması“ gibi bazı talepleri olduğu ifade edildi.

Filistin’in İsrail-Sudan anlaşmasını kınadı.

Karar farklı tepkilere neden oldu. Dün Filistin’in İsrail-Sudan anlaşmasını kınayarak, bunu reddettiklerini açıklamasının ardından bugün Almanya ve İran’dan açıklamalar geldi.

Almanya memnuniyetle karşıladı

Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail ile Sudan arasındaki yakınlaşmanın memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İsrail ile Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra Sudan’ın da İsrail’le ilişiklerin normalleşmesi için vardığı anlaşmanın, iki ülke arasındaki barışçıl ilişkilerin güçlenmesi için atılmış önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Sözcü, anlaşmada „ABD’nin belirleyici rolüne“ vurgu yaparak, Washington yönetimine de bu konudaki çabaları nedeniyle övgülerini iletti.

Sözcü Filistin topraklarının işkalıni görmezden geldi

Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, geçen haftalarda İsrail ile varılan ilişkileri normalleştirme adımlarının „Ortadoğu’da kalıcı barışın sağlanması için bir fırsat; özellikle İsrail ve Filistinliler arasındaki anlaşmazlığın çözümü için önemli bir itici güç olabileceğini“ belirtti. Sözcü, ancak bu anlaşmazlığın aşılmasıyla bölgeye kalıcı ve adil bir barışın gelebileceğini kaydetti.

İran’dan sert tepki verdi

İran, İsrail ve Sudan arasındaki diplomatik yakınlaşma anlaşmasını anlaşmanın „bir fidye“ olduğunu vurgulayarak kınadığını duyurdu.

„Sahte“ kara liste vurgusu

İran Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Sudan’ın „sahte“ kara listeden çıkarılmak için „utanç verici“ bir bedel ödediği vurgulandı.

“Filistinlilere karşı işlenen suçlara gözlerinizi kapatın“

Iran’ın yaptığı açıklamada „Yeterli fidyeyi ödeyin ve Filistinlilere karşı işlenen suçlara gözlerinizi kapatın, böylece sözde terörizm kara listesinden çıkarılacaksınız. Açıkçası liste ABD’nin terörizme karşı mücadelesi kadar sahte. Utanç verici“ ifadeleri kullanıldı.

İşbirlikçi BAE ve Mısır memnun

Eylül ayında İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayan Birleşik Arap Emirlikleri de Sudan’la İsrail arasındaki ilişkileri normalleştirme kararını „tarihi“ olarak nitelendirdi ve memnuniyetle karşıladı.

Bölge güvenliğini Filistin topraklarını ilhak edilmesi ile mi sağlayacaksınız?

Dışişleri bakanlığı açıklamasını yayınlayan resmi haber ajansı WAM, „Sudan’ın İsrail devletiyle ilişkileri başlatma kararı, bölgedeki güvenliği ve refahı artırmak için önemli bir adımdır“ diyerek „Bu başarı ekonomik, ticari, bilimsel ve diplomatik işbirliğinin kapsamını genişletmeyi amaçlamaktadır“ ifadesine yer verildi.

1979’da İsrail ile barış yapan ilk Arap devleti ve ABD’nin yakın müttefiki Mısır’ın Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi de anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kendi halkına düşman bir devlet Mısır!

Sisi, Trump’ın duyurusunun hemen ardından Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, „Amerika Birleşik Devletleri, Sudan ve İsrail’in; Sudan ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusundaki ortak çabalarını memnuniyetle karşılıyorum“ ifadesini kullandı ve „Bölgesel istikrar ve barışı sağlamaya yönelik tüm çabalara değer veriyorum“ açıklamasında bulundu.

Sudan tazminata evet dedi terör listesinden çıktı!

Sudan’ın, ülkede geçmişte meydana gelen terör saldırılarında hayatını kaybeden ABD vatandaşlarına tazminat ödemeyi kabul etmesi karşılığında ABD geçen günlerde Sudan’ı terörizmi destekleyen ülkeler listesinden çıkarmış ve İsrail ile yapılan anlaşmanın önü açılmıştı.

Terör listesinden çıkmanın bedeli 335 milyon dolar!

Sudan, söz konusu tazminat anlaşmasına göre, 1998 yılında El Kaide tarafından ABD’nin Kenya ve Tanzanya büyükelçiliklerine yapılan terör saldırısında hayatını kaybeden ABD’lilerin ailelerine 335 milyon dolar ödedi. Söz konusu terör eylemlerinin yapıldığı 1998 yılında, El Kaide lideri Usame Bin Ladin de Sudan’da yaşıyordu.

Emperyalist ve kapitalist ABD F-35 savaş uçağı, insansız hava aracı (İHA) ve silah ticaretine karşı çıkmayacak!

Bu arada İsrail, BAE’nin ABD’den çok sayıda F-35 savaş uçağı ve insansız hava aracı (İHA) alımını kapsayan ve şu an görüşme aşamasında olan silah ticaretine karşı çıkmayacağını duyurdu.