Federal Almanya, 30 yıldır aktif olan 3 nükleer santralın daha fişini çekti. Geri kalan 3 santralı de 2022’de kapatmayı planlayan ülke, enerji ihtiyacının yüzde 80’ini yenilenebilir kaynaklardan sağlamak için kolları sıvadı.

Yüksel Gül

Almanya’da altı nükleer santralden ucunu daha kapattıldığı kaydedildi. Alman Hükümet, 1986’da Çernobil’den bu yana en büyük nükleer felaket olan 2011’deki Fukusima felaketinin ardından aşamalı olarak nükleer santrallerin faaliyetlerini durdurma kararını adım adım uyguladığı görülüyor.

Cuma gecesi itibariyle kapatılan Brokdorf, Grohnde ve Gündremmingen C reaktörleri, 30 yıldan fazla süredir hizmet veriyordu.

Son kalanlar bu yıl içinde kapatılacak

Ülkede kalan son üç nükleer santral olan İşar 2, Emsland ve Neckarwestheim II ise 2022’nin sonunda kapatılacağı kesinlik kazandı.

Brokdorf ve Grohnde nükleer tesislerini işleten Preussen Elektra şirketinin CEO’su Güido Knott yaptığı açıklamada personele teşekkür ederek, Almanya’da onlarca yıl güvenli, iklim dostu ve güvenilir bir şekilde elektrik tedarikine ciddi bir katkı sağladıklarını söyledi.

Geri dönülmez bir adım

Artan enerji maliyetlerine rağmen nükleer santrallerin kapatılması Avrupa’nın en büyük ekonomisi için artık geri dönülemez bir adım olarak görülüyor. Almanya’nın bundan böyle nükleer enerjiye son verilmesiyle oluşacak açığı yenilenebilir çözümlerle kapatması bekleniyor.

Enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 12’sini karşılıyordu

Ülkedeki altı nükleer tesis, 2021 yılında Almanya’nın elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 12’sini karşılıyordu. Yenilenebilir enerji yüzde 41 paya sahıpken, kömürün payı yüzde 28, doğal gazın ise yüzde 15 civarında.

Almanya, rüzgar ve güneş enerjisi altyapısını genişleterek 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji talebinin yüzde 80’ini karşılamasını hedefliyor .