Almanya bir çocuğun terör zanlısı olarak soruşturmaya tabii tutulmasını konuşuyor. 15 yaşındaki bir zanlı hakkında Yahudileri ve Müslümanları öldürmeye teşebbüs nedeniyle soruşturma açıldı.

Şevket Dalboy

15 yaşındaki zanlının patlayıcı madde üretme hazırlığı içinde olduğunun altı çizildi.

Devlet için tehlikeli olan ciddi bir şiddet eylemi hazırlamak suçlaması

Almanya’da Düsseldorf Savcılığı 15 yaşındaki bir çocuk hakkında, Yahudileri veya Müslümanları öldürmeye teşebbüs etmek ve devlet için tehlikeli olan ciddi bir şiddet eylemi hazırlamak suçlamasıyla soruşturma başlattığını duyurdu.

“Kamusal düzeni tehdit eden ağır bir suç.“

Düsseldorf Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, konusu çocuğun, kamusal düzeni tehdit eden ağır bir suç  içinde olduğu bildirildi. Zanlının, 3 Aralık 2019 tarihinde başka bir çocuğu, bir sinagogda veya camide, Yahudi ya da Müslümanları öldürmesi için kışkırttığı belirtiliyor.

Yaşı gereği dava açılıp açılmayacağına Dortmund Eyalet mahkemesi karar verecek.

15 yaşındaki zanlının ayrıca, Müslümanlara ve Yahudilere saldırı düzenlemek amacıyla, patlayıcı madde üretmek için geçen şubat ayına kadar havai fişek ve kimyasal maddeler edindiği bildirildi. Hakkında soruşturmanın salahiyeti açısından gözaltı kararı çıkarılan zanlı, yaşı gereği çocuk ve gençlerin gözetim altında tutulduğu bir merkeze konuldu.

Zanlı hakkında dava açılıp açılmayacağına ilişkin kararı ise Dortmund eyalet mahkemesi verecek.

Çocuğu kim yada kimler kandırdı?

Öte yandan 15 yaşındaki bir çocuğu kandırıp yönlendiren kişi yada kişiler hakkında atılan yada atılacak adım hakkında yetkililer bir açıklama yapılmadı!