İzmir depreminde yıkılan binaların müteahhit ve fenni mesullerinin de aralarında bulunduğu dokuz kişi gözaltına alındı.

Şevket Dalboy

Depremde yıkılan binaların müteahhit ve fenni mesullerin de aralarında bulunduğu dokuz kişi, gözaltına işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi.

7 kişi tutuklandı

Gözaltına alınan şüphelilerden 7 kişi tutuklandı. 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

17 Ağustos 1999 depremi sonrası da davalar açılmıştı. Bu davaların akıbeti ne oldu? Bu soruyu daha önce de soruldu. Merkez üssü Gölcük olan 17 Ağustos depreminde resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybetmiş, 285 bin kişi evsiz kalmıştı. 1999 depreminde haklarında dava açılanların akıbetini araştırdık.

Olumlu şeyler söylemek mümkün değil

Sorumluların yargı önünde hesap verip vermediği ise bugün bile tartışma konusu. Üzerinden 21 yıl geçen depremden sonra açılan davalar ve sonuçları bu konuda olumlu şeyler söylemeye engel.

Dava zaman aşımına uğradı

36 kişinin öldüğü Düzce Ersoy Apartmanı’nın davası zaman aşımına uğradı. 11 kişinin hayatını kaybettiği Düzce Ömür Hastanesi’nin davası’nın da kaderi aynı oldu. Yalova Ceylankent sitesinde 98 kişi hayatını kaybederken, 2 sanığa verilen hapis cezaları ertelendi.

Suçlu bulunan müteahit hakkında verilen ceza ertelendi!

58 kişinin öldüğü Kocaeli Ubay Apartmanı’nın davasında suçlu bulunan müteahhit hakkında verilen ceza ertelendi. 316 kişinin öldüğü Yüksel Sitesi için açılan davada çeşitli cezalar alan 5 sanığın cezaları ertelendi. Depremdeki yıkımın simge sorumlularından Veli Göçer’in oğlu Can Göçer ve ortağı Zafer Çoşkun yakalanamadığı için haklarındaki dava zaman aşımına uğradı.

695 davadan yalnızca 5 kişiye ceza çıktı

Sakarya’da açılan 695 davadan yalnızca 5 kişiye ceza çıkarken, Kocaeli’de 600 davada 12 kişi 10’ar ay hapis cezası aldı. Hapis cezası alanlardan sadece 6’sının cezası infaz edildi.

Düzce’de açılan 220 davada ise hiç kimse cezaevine girmedi.

Yalova’da açılan 173 davanın tamamına yakını sonuçlandı. Ceza aldığı bilinen tek isim 18 yıl 9 ay hapse mahkum edilen Veli Göçer oldu. Düzce’de açılan 220 davada ise hiç kimse cezaevine girmedi.

Avukat Ayşegül Şenol Can, davaların çok uzun zaman aldığını vurguladı. Bir kısım yasa değişikliklerinin de olduğunu ama hiçbirinde etkin cezaların yer almadığını vurgulayan Şenol, 1999 Depremi’nin gerçek sorumlularını şöyle sıraladı:

Yerleşime uygun olmayan yerleri yerleşime açanlar, usulüne uygun olmayan plan tadilatı yapanlar, malzemeden çalanlar.

İzmir Depremi’nin sorumluları ne olacak?

Avukat Engin Cinmen ise Yalova davalarını işaret etti. Cinmen, „Yalova davalarında gördüğümüz üzere çok uzun sürelere yayıldı. Başvuruların sonuçları yalova özelinde yargılamalar halen sürüyor 20 yılı aşkın bir süreye yayılmış durumda. Daha önceki depremlerde olduğu gibi, açılacak olan davalarla ilgili bir kere bunların yargı ve harçtan muaf tutulması gerekir.  Özellikle teknik uygulama sorumluların ve bu teknik uygulama sorumluları denetlemesi gereken belediye görevlilerinin de göz önünde bulundurularak açılması gerekir“ diye konuştu.

İzmir’de etkili olan 6.9 büyüklüğündeki depremde şimdiye kadar 9 kişi gözaltına alındı. Peki sorumluluğu bulunan kamu görevlileri de yargılamaya dahil edilecek mi? Gözler yargı sürecinde.