İsrail’de hükümeti zor durumda bırakan halk protestoları devam ediyor. Özellikle koronayla mücadele çizgisini eleştiren binlerce kişi protesto gösterisi düzenledi. Polisin göstericilere tazyikli su ile müdahale etti.

Şevket Dalboy

İsrail hükümetinin koronavirüs krizinde izlediği çizgiyi eleştirmek için binlerce kişi protesto gösterileri düzenledi. Kudüs ve Tel Aviv’de düzenlenen protesto gösterilerinde gerginlik had safadaydı.

Biber gazı ve tazyikli su ile mğdahale

Polisin göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale ettiği eylemlerde çok sayıda göstericinin gözaltına alındığı açıklandı. Polis bazı göstericilerin sokakları kapatmaya çalıştığını ve emniyet güçlerine karşı biber gazı kullandığını ileri sürdü. 

Siyonist İsrail’in Başbakanı Benyamin Netanyahu

Netanyahu’ya istifa çağrısı

Bu arada İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da koronayla mücadele tedbirlerinin erken gevşetildiğini kabul ederek, ülkede düzenlenen protesto gösterilerinin ardından bütün vatandaşlara acil mali yardım yapılacağını duyurdu. Bu adımı eleştiren uzmanlarsa, ekonominin güçlendirilmesi için önlemler alınmasının daha doğru olacağını ifade ediyor.

Bazı göstreciiler Netanyahu’ya hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa çağrısı yaptı. Mayıs sonunda yolsuzluk, rüşvet ve güveni kötüye kullanma suçlamalarıyla yargılanmaya başlanan ve bu iddiları reddeden Netanyahu, görevdeyken yargılanan ilk başbakan olarak ülke tarihine geçti.