Almanya Askeri İstihbarat Servisi (MAD) Türkiye’de ülkücü hareket ile bağlantıları olduğu gerekçesiyle orduda görevli Türkiye kökenli dört asker hakkında soruşturma başlattı. 

Şevket Dalboy

ARD’de yayınlanan Report Mainz programında, Alman Ordusu’ndaki dört asker hakkında Ülkücü Hareket’e mensup oldukları şüphesiyle soruşturma başlatıldığı iddia edildi. Hükümetin konuyla ilgili soru önergesine verdiği cevapta ise, „Bu olaylardan birinde eldeki bulgulara göre anayasaya sadakat eksikliği tespit edilmiştir“ vurgusuna dikkat çekildi.

Alman kamu televizyonu ARD’de yayınlanan Report Mainz programı, Alman Askeri İstihbarat Servisi’nin (MAD) Alman Ordusu’ndaki dört asker hakkında, „Ülkücü Hareket“e mensup oldukları şüphesiyle soruşturma başlattığını duyurdu.

Disiplin soruşturması

İddalar Sol Parti’nin hükümete verdiği soru önergesine dayandırıldı. Önergeye yanıt veren federal hükümet, „Bu olaylardan birinde eldeki bulgulara göre anayasaya sadakat eksikliği tespit edilmiştir“ ifadesine yer verdi. Hükümet bu vaka ile ilgili olarak söz konusu asker hakkında hukuki olarak disiplin soruşturması başlatıldığını belirtti.

Disipline sevk edilmişler

Almanya hükümetinin Sol Parti Federal Milletvekili ve partinin İç Politika Sözcüsü Ulla Jelpke’nin “Almanya’da ülkücülerin faaliyetleri” ile ilgili soru önergesine verdiği cevapta, Almanya ordusunda görev alan dört Türkiye kökenli askerin disipline sevkedildiği ve haklarında açılan soruşturmanın devam ettiği bildirildi. 

“Radikal gaye içinde olduklarına dair ipuçları var!!

Alman hükümetinin verdiği yanıtta, „Diğer kişiler hakkında ise gerçekten radikal gaye içinde olduklarına dair ipuçları var“ denilerek, üç asker ile ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtildi. MAD, Report Mainz’in iddialar hakkındaki sorularına ise yanıt vermedi.

Ülkücü Hareketin MİT ile ilişkisin var iddasına da yer verildi

Hükümetin Sol Parti’nin soru önergesine verdiği yanıtta ayrıca, Almanya’daki Ülkücü Hareket’in Türkiye’de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile ilişkisine dair iddialara da değinildi. Yanıtta Türkiye’de yönetim kademesindeki bazı kişilerin Almanya’da (Ülkücü Hareket’le) görüşmelerde bulunduğu belirtilerek, „Bu nedenle böylesi ilişkilerin MİT tarafından istihbarat çıkarlarını gözetmek için kullanılması muhtemeldir“ denildi.

Hükümet yanıtında ayrıca Ülkücü Hareket’in internette paylaştığı fotoğraflarda, Almanya’da atış talimi yapıldığının görüldüğü de kaydedildi.

Sol Parti milletvekili Jelpke: Büyük bir tehlike

Sol Parti iç politika sözcüsü Ulla Jelpke Report Mainz’a yaptığı açıklamada, Ülkücü Hareket’i „büyük bir tehlike“ olarak gördüğünü söyledi. Jelpke, „Türk faşist gruplarından Bozkurtlar büyük bir tehdit teşkil ediyor. Bunu sadece taraftarlarının acımasız saldırıları değil, yaptıkları silah ve mücadele sporları antrenmanları da gösteriyor“ dedi. Jelpke Ülkücü Hareket’le ilgili olarak, „Almanya’da uzun süredir kontrolü Türk gizli servisinin elinde olan aşırı sağcı bir haydut birliği gelişti“ diye konuştu.

Ülkücü Hareket, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın raporunda

Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın son raporunda, „Güvenliği Tehdit Eden Aşırı Yabancı Hareketler“ başlığı altında, „Ülkücü Hareket“ ve Almanya’daki milliyetçi gruplarlarla ilgili bilgilere yer verilmişti. Ülkücü hareket raporda aşırı sağcı bir hareket olarak nitelendirilirken, hareketin Pantürkçü, Panturancı kökenlere, milliyetçi ve ırkçı aşırı sağcı ideolojiye dayandığı belirtilmişti. Alman hükümeti Almanya’da Bozkurtlar/Ülkücü Hareket’e mensup 11 bin kişinin bulunduğunu tahmin ediyor. 

Almanya iç istihbaratının 2019 yıllık raporunda aşırı sağcı olarak sınıflandırılan ülkücü hareketle bağlantılı Avrupa Türk İslam Kültür Dernekleri Birliği (ATİB), “İslamcılık harici güvenliği tehdit edici ve aşırılık yanlısı yabancılar” başlığı ile yer almıştı.  Dün bu konu hakkındaki habere de yer vermişti.