Kenosha saldırısını yapan katili de savundu!

Şevket Dalboy

Polis katliamlarıyla anılan ABD’nin sorumsuz Başkanı Trump, geçen hafta protesto gösterileri ve olayların yaşandığı Kenosha kentine tartışmalı ziyareti öncesinde, şehirdeki gösteriler sırasında iki kişiyi öldürmekle suçlanan beyaz genci savunmaya geçti!

Donald Trump, Wisconsin eyaletine yapmayı planladığı tartışmalı ziyaret öncesinde eyaletin Kenosha kentinde düzenlenen gösteriler sırasında iki kişiyi tabanca ile vurarak öldüren salgırganı savundu. Trump, Pazartesi akşamı Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, söz konusu kişinin kendini savunduğuna işaret ederek göstericilerin „çok şiddetle“ saldırdığını ve „neredeyse öldürüleceğini“ söyledi. Trump, olayla ilgili incelemelerin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Trump’ın savunduğu 17 yaşındaki Kyle R., Kenosha kentinde geçen Salı günü düzenlenen gösteriler sırasında iki kişiyi silahla vurarak öldürmek  ve bir kişiyi de yaralamakla suçlanıyor. R.’nin avukatı, müvekkilinin kendisini savunduğunu iddia ediyor.  23 Ağustos’ta bir polisin siyah vatandaş Jacob Blake’i yedi kez ateş ederek sırtından vurarak üzerine kentte ırkçılık ve polis şiddetine karşı protesto gösterileri düzenlenmiş ve olaylar çıkmıştı.

Vali eyaleti ziyaret etmemesini istedi

Wisconsin Valisi Tony Evers’in gelmemesini rica etmesine rağmen, Trump’ın Salı günü (bu gün) olayların yaşandığı Kenosha’ya yapmayı planladığı ziyaret tartışma yaratıyor.

“Avukat olursa görüşmem“

Kentte güvenlik güçlerinin temsilcileri ile bir araya gelmeyi planlayan Trump, polisin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan ve muhtemelen bir daha yürüyemeyecek olan Blake’in ailesi ile görüşmeyecek. Trump, görüşmede bir avukatın da bulunmasında ısrar ettikleri için aile ile görüşmeyeceğini açıkladı.

“Okullarda ve Üniversitelerde solcular tarafından ırkcılık aşılanıyor!“

Cumhuriyetçi Başkan, ABD’deki ırkçılık sorununu ciddiye almamakla suçlanıyor. Trump, Beyaz Saray’daki basın toplantısında da ırkçılık sorununun okullarda ve üniversitelerde sol eğilimliler tarafından aşılanan bir düşünce olduğunu savunarak gençlere Amerika’nın kötü ve ırkçılığın yaşandığı bir ülke olduğuna dair „yalanlar“ anlatıldığını söyledi. Kenosha’ya gidecek olması ile ilgili soruyu yanıtlayan Trump, ziyaretinin Kenosha’daki gerginliği artırmayacağını söyledi. 2016 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Wisconsin’i kılpayı kazanan Trump, bu yıl Kasım ayında yapılacak seçimlerde de bu zaferini tekrarlamayı ümit ediyor.

Wisconsin Valisi Evers, Pazar günü Trump’a hitaben yayınladığı açık mektupta, Başkan’ın eyalete gelmemesini isteyerek „Varlığınızın yaralarımızı sarmamızı engellemesinden kaygı duyuyorum“ demişti.