Federal Almanya Başbakanı Scholz, NATO’nun doğu kanadını korumak için Almanya’nın 15 bin asker, 60 uçak ve 20 donanma biriminden oluşan bir zırhlı birlik görevlendireceğini açıkladı. Peki Almaya için doğu kanadı neden şuan bu kadar önemli?

Arşiv foto

Başbakan Olaf Scholz, İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO zirvesinin kapanışında önemli açıklamaları ard arda açıkladı. Scholz, Almanya’nın NATO’nun doğu kanadını korumak için 15 bin asker, 60 uçak ve (gemi, denizaltı gibi) 20 donanma biriminden oluşan bir zırhlı birlik görevlendireceğini ifade etti. Scholz ayrıca, Baltık Denizi’nde bölgesel bir donanma komutanlığının kurulacağının da altını çizdi.

NATO-Rusya Kurucu Senedi fesh mi ediliyor?

1997 tarihli NATO-Rusya Kurucu Senedi’ne de değinen Scholz, NATO ülkelerinin doğudaki askeri birliklerin sayısını artırmasının bu anlaşmanın ihlali anlamına gelmediğini ileri sürdü. Rusya’nın ciddi bir biçimde ihlal etmesine rağmen bu anlaşmayı feshetmemek gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin şartları kabul edilecek mi?

Scholz, ayrıca İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımı için onay sürecinin hızlı bir biçimde tamamlanması gerektiğini ve Federal Hükümet’in süreci bu hafta içinde başlatacağını belirtirken Türkiye’nin “evet“ diyeceğinde çok emin gibi konuştu.

Ukrayna gerektiği kadar desteklenecek

Almanya Başbakanı Scholz, Ukrayna’nın Rusya’nın saldırılarına karşı kendini savunması için ne kadar zaman gerekiyorsa o süre boyunca destekleneceğini söyledi.

NATO emperyalist ideallere mi hizmet ediyor?


Başbakan Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in NATO’nun emperyalist niyetlerinin olduğu iddiasının da „gülünç“ olduğunu belirtti. NATO’nun bir savunma ittifakı olduğunu ve kimseye saldırmadığını söyleyen Scholz, „Emperyalizmi kendi siyasetinin hedefi haline getirmiş olan gerçekte Putin’in kendisidir“ dedi.

(NATO tek başına ABD çıkarlarını korumak için az kan dökmedi gerçeği ortada duruyor.)

Kaliningrad’a transit geçiş sorunu


Kaliningrad’a transit geçiş sorununda yumuşama çağrısı
Scholz, Rusya’nın Kaliningrad oblastına transit geçişlerde yaşanan sorunlara dair açıklamalarda da bulundu.

Gerilimi düşürme dinamiği var mı?

Taraflara yumuşama çağrısı yapan Scholz gerekli çerçeve koşullarını oluşturması gerekenin Avrupa Birliği (AB) olduğunu belirtti. Kuralların „Rusya’nın iki parçası arasında bir trafiğin söz konusu olduğu ışığında“ belirlenmesi gerektiğini söyleyen Scholz, „Tüm tarafların şu anda bir gerilimi düşürme dinamiği yaratmaya çabaladığı inancındayım“ diye konuştu.

Karmaşık bir bölge

Rusya’nın Baltık Denizi kıyısındaki oblastı olan Kaliningrad, Rus ana karasından ayrı olarak Polonya ile Litvanya toprakları arasında yer alıyor. Litvanya Kaliningrad’a Batı’nın yaptırım listesinde yer alan bazı malların demiryoluyla nakliyatını haziran ayı ortalarında engellemişti. Rusya da kısıtlamayı „yasa dışı“ olarak nitelemiş ve karşı tedbirler alma tehdidinde bulunmuştu.