Waldkraiburg’daki Türklerin de olduğu işletmelere düzenlenen saldırıların zanlısı Muharrem D. hakkındaki iddianame hazır.. Zanlıya, adam öldürmeye teşebbüs, adam yaralama, kundaklama gibi suçlamalar yöneltiliyor.

Federal Başsavcılık, iddianameye ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye kökenli Alman vatandaşı Muharrem D.’ye 31 kişiyi öldürmeye teşebbüs, dört kişiye yönelik adam yaralama, kundaklama, ölümle sonuçlanması muhtemel kundaklama saldırısı, devlete yönelik ağır saldırı hazırlığında bulunma, silah ve patlayıcı kanunu ihlal gibi suçlamalar yöneltildiğini duyurdu.

2017’de radikalleşmeye başlamış!

Federal Başsavcılığı, Muharrem D.’nin 2017 yılından itibaren radikalleşme içine girdiğini ve IŞİD gibi cihatçı bir görüşe sahip olduğunu belirtiyor. İlaveten başsavcı, Ankara’nın Suriye politikası ve Suriye savaşındaki tutumu yüzünden Muharrem D.’nin Türk hükümetini IŞİD ve İslam dinin düşmanı olarak algıladığı, Almanya’daki Türkiye kökenlileri de Türkiye’nin temsicileri olarak gördüğünü ve onlar ile Türk devletine karşı “kalıcı nefret” hissetmeye başladığını, bu nedenle de Türkiye kökenlilere saldırarak şiddete ve misillemeye karar verdiği iddiasına yer veriyor.

Patlayıcı ve silah!

Planlarını hayata geçirmek üzere de Kürt kökenli Muharrem D.’nin önce yarı otomatik bir silah aldığını, internetten de nasıl patlayıcı hazırlandığı ve nasıl kullanıldığına dair bilgiler edindiğinin görüldüğünü belirtiyor. Akabinde yine internet üzerinden 100 kg kimyasal madde ısmarladığı, 40 kg kimyasal maddeyi de çalıştığı işletmeden sağladığının tespit edildiği vurgulanıyor.

Kullanılmaya hazır 23 ham bomba hazır!

Merkezi Karlsruhe’de bulunan Federal Başsavcılık, iddianamede, Muharrem D.’nin sağladığı kimyasal maddeden kullanılmaya hazır 23 ham bomba hazırladığı, 45 kg da patlayıcı ürettiğini bildiriyor ve bunu aracında sakladığını kaydediyor.