Almanya’nın Bergisch Gladbach kentinde büyük bir çocuk istismar ağı tespit edildi. Bunun ülkenin en büyük çocuk istismarı vakası olabileceği sanılıyor.

Soruşturmada bilinenler, bilinmeyenler…

Bergisch Gladbach’taki şiddet ağı ne kadar büyük?

Almanya’nın Bergisch Gladbach kentinde ilk başta yerel bir vaka olarak ortaya çıkan olay sürekli boyut kazanıyor. Çocuklara yönelik cinsel şiddet soruşturması Ekim 2019’da 43 yaşındaki bir adama karşı başlatılmıştı. Adamın küçük kızına cinsel istismarda bulunduğu ve bu sırada çektiği görüntüleri internete yüklediği belirtiliyor.

30 binden farklı IP adresi tespit edildi

Başlatılan soruşturmada yetkililer çocuklara cinsel istismar fotoğraf ve görüntülerinin paylaşıldığı, insanların kendi çocuklarını istismar etmek için birbirleriyle iletişim kurdukları, buluşma ayarladıkları sohbet  odalarına, forumlara ulaştı. Soruşturma makamları bu platformlar üzerinde şimdiye kadar 30 binden farklı IP adresi tespit etti.

Federal hükümetin çocuklara cinsel istismar konusundan sorumlu görevlisi Johannes-Wilhelm Rörig, „Bu sayıları duyduğumda derinden sarsıldım“ diye konuştu. 30 bin farklı IP adresinin arkasında toplam kaç kişinin olduğu bilinmiyor. Şüphelilerin birden fazla IP adresi kullanmış olması ihtimal dahilinde. Ancak soruşturma derinleştikçe yeni IP adreslerine ulaşılması ve dolayısıyla şüpheli sayısının artması da mümkün.

Soruşturma makamları ağ üzerine nasıl gidiyor?

Kuzey Ren Vestfalya Adalet Bakanı Peter Biesenbach, Pazartesi günü Düsseldorf’ta yaptığı açıklamada ilk olarak çocuk istismarı failleri ve destekçilerinin kimliğini tespit etmeye odaklandıklarını söyledi. Soruşturmayı Siber Suçlar Merkez ve İrtibat Bürosu (ZAC) yürütüyor. Eyalet yönetimi büro bünyesinde 1 Temmuz tarihinden itibaren faaliyete geçmek üzere özel bir görev gücü oluşturdu. Söz konusu birim Bergisch Gladbach’taki vakada suç edimlerine karışmış olanların peşine düşecek. Olayda şimdiye kadar 72 şüpheli tespit edildi. Bunlardan 10’u tutuklanırken 8’i hakkında iddianame hazırlandı.