Federal Almanya’nın Würzburg kentinde 3 kişiyi bıçakla öldürüp çok sayıda kişiyi yaralayan 24 yaşındaki Somalili saldırganla ilgili soruşturma sürerken, Würyburg kentinin bulunduğu Bavyera eyaletinin İçişleri Bakanı Joachim Herrman, adının Abdirahman J. olduğu belirlenen saldırganın “radikal İslamcı bir motivasyonla” hareket ettiğine dair ipuçları bulunduğunu iddia etti.

Şevket Dalboy

Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Wurzburg kentinde üç kişinin hayatını kaybettiği bıçaklı saldırıyla ilgili soruşturma devam ederken Bavyera’nın Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili İçişleri Bakanı Joachim Hermann saldırının radikal İslamcı bir motivasyonla düzenlenmiş olmasının ihtimaller dahilinde görüldüğünü söyledi. Bakan, bir görgü tanığının ifadesinde saldırganın saldırı sırasında tekbir getirdiğini söylediğine dikkat çekti.

Üç kişiyi öldürmüş, beşi ağır yedi kişiyi de yaralamıştı!

Somalili saldırgan 25 Haziran’da Wurzburg’da bıçakla düzenlediği saldırıda üç kişiyi öldürmüş, beşi ağır şekilde olmak üzere yedi kişiyi de yaralamıştı.

Saldırganın psikolojik rahatsızlığı olabilir

Bavyera Polisinden yapılan açıklamada, delillerin değerlendirilmesi ve görgü tanıklarının sorgusu sürecinin sürdüğü ve amacın saldırının nasıl işlendiğini saptayabilmek ve saldırganın motivasyonunu ortaya koyabilmek olduğu ifade edildi. Polisin, saldırının radikal İslamcı bir motivasyonla işlenmiş olması şüphesinin yanı sıra saldırganın psikolojik rahatsızlığı bulunduğu ihtimalini de değerlendirdiğinin altı çizildi.

Soruşturmayı ise Münih Başsavcılığı’nın devraldığı bildirildi. Spiegel’in haberine göre, saldırıyla ilgili soruşturma Münih Başsavcılığı’na bağlı Bavyera Aşırıcılık ve Terörizm ile Mücadele Merkez Ofisi (ZET) tarafından yürütülecek.

Saldırgan özellikle kadınarı hedef aldı

Wurzburg polisi ise saldırıda hayatını kaybeden ve yaralanan kişilerle ilgili yeni bilgiler de verdi. Buna göre, saldırıda 24, 49, 82 yaşlarında üç kadın hayatını kaybetti. Yedi yaralıdan dördünün kadın, birinin erkek, diğer ikisinin ise 11 yasında bir genç kız ile 16 yasında bir genç erkek olduğu bilgisi verildi.

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann polis ve savcılık yetkilileri ile dün düzenlediği basın toplantısında, 2015 yılından beri Wurzburg’da yaşayan 24 yasındaki Somalili zanlının saldırıyı hangi nedenden ötürü gerçekleştirdiğinin henüz aydınlatılamadığını söylemiş ancak saldırının tek bir kişi tarafından yapıldığını belirtmişti.

AfD mültecileri hedef gösterdi

AfD ve muhafazakar bazı çevreler, Berlin’de 2016 yılında Noel Pazarı’na Tunuslu bir mülteci tarafından düzenlenen terör saldırısından bu yana, Merkel’i izlediği sığınmacılar politikası nedeniyle sıkıştırmak için benzer olaylarla sığınmacılar arasında doğrudan bir bağlantı kurmaya çalışıyor. Öte yandan Merkel’in saldırı sonrasında şimdiye dek açıklama yapmaması dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier ise, failin hukuk devleti kurallarına göre cezalandırılacağını ifade etti.

DİTİB yaptığı açıklamayla saldırıyı kınadı.

Federal Almanya’daki en büyük Müslüman çatı örgütü olan
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) yaptığı açıklamayla saldırıyı kınadı. Açıklamada, “Bu korkunç öfkeyi şiddetle kınıyoruz. Bizi dilsiz ve şaşkına çeviriyor. Bu inanılmaz hareketin kurbanlarının yasını akrabalarımızla birlikte tutuyoruz. Bunun şoku hepimizi eşit derecede etkiliyor. Şu anda barışçıl ve çeşitli bir toplum olarak birbirimize daha yakın durmak, dayanışma ve birlik beraberlik göstermek gerekir. İşte tam da bu yüzden Müslümanlara karşı ruh hali yaratmak için bu korku hareketini kullanan bazı seslerden endişe duyuyoruz. Böylesine korkunç bir eylemin dini ifadesini reddediyoruz. Dinler, her insanın haysiyetine ve hayatına, Allah ve insanlığın suretine göre saygı ve huzuru yapar” denildi.

Ocak ayında da bıçakla saldırmış

Saldırganın daha önce de bıçaklı saldırı düzenlediği ortaya çıkmıştı. Bamberg Başsavcısı Wolfgang Grundler zanlının bu yılın Ocak ayındayasadigi evsizler barınağında, birlikte kaldığı evsizler ve barınak görevlisine bıçakla saldırdığını ancak kimseyi yaralamadığını söyledi. Polisin bu saldırının ardından soruşturma başlattığı zanlının geçici olarak psikiyatriye sevk edildiği bilgisine yer verdi. Zanlının Haziran ayında Wurzburg şehir merkezinde bir sürücüyü taciz ettiği ve psikolojik rahatsızlık belirtileri gösterdiği için yeniden psikiyatriye sevk edildiği ancak bir gün sonra buradan salıverildiği bildirildi.