Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ülkedeki protesto gösterilerini „darbe girişimi“ olarak değerlendirdi.

Şevket Dalboy

Kazakistan’daki gösterilerde yabancı güçlerin parmağı olduğunu savunan Rusya lideri, Orta Asya’nın en büyük ülkesine hızla asker gönderen CSTO’nun bölgede yeni ‚renkli devrimler’e izin vermeyeceğini söyledi. Öte yandan, NATO’dan da Moskova’nın bir başka tansiyon noktası olan Ukrayna kriziyle ilgili açıklama geldi.

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün bugün Kazakistan’daki krizle ilgili düzenlediği toplantıda bir konuşma yapan Tokayev, silahlı militanların protestolara katıldığını söyledi.

„Ana hedef belliydi“

Tokayev „Ana hedef belliydi, anayasal düzenin altını oymak, hükümet kurumlarını yıkmak ve iktidarı ele geçirmek. Bu bir darbe girişimiydi“ diye konuştu.

„Barış gücü misyonunun da „çok yakında“ sona erecek.

Güvenlik güçlerinin barışçıl protestoculara hiçbir zaman ateş açmayacağını söyleyen Tokayev „Barış göstericilere ateş açmadık ve asla da ateş açmayacağız“ dedi. Tokayev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün ülkedeki barış gücü misyonunun da „çok yakında“ sona ereceğini belirtti.

Rusya’nın başını çektiği CSTO’nun bölgede yeni renkli devrimlere izin vermeyeceğini vurgulayan Putin, Kazakistan’daki gösterileri bir ‚darbe‘ girişimi olarak niteledi. Protestolarda yabancı ülkelerin parmağı olduğunu savunan Rusya lideri, göstericilerin Kazakistan dışındaki ‚terörist‘ kamplarında eğitimden geçirildiğini ileri sürdü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Kazakistan’ın „uluslararası terörizmin“ hedefi haline geldiğini söyledi. Ülkedeki huzursuzlukların iç ve dış güçler tarafından istismar edildiğini belirten Putin Rusya liderliğindeki Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün bölgenin istikrarsızlaştırılmasına ve „renkli devrimlere“ izin vermeyeceğini belirtti.

Yaklaşık 8 bin kişi gözaltına alındı

Öte yandan geçen hafta şiddetli protesto gösterilerine sahne olan Kazakistan’da gözaltına alınanların sayısı yaklaşık 8 bin olarak açıklandı.KazakistanIcisleri Bakanlığı ınternet sayfasından „10 Ocak itibarı ile 7 bin 939 kişi gözaltına alınmıştır“ açıklamasını yaptı.

Yerli ve yabancı web sayfalarına erişim Pazartesi itibarı ile yeniden mümkün

Ülkede durumun Pazartesi itibarı ile normale döndüğü belirtiliyor. Çarşamba gününden bu yana ınternet bağlantısı yapılamayan başkent Almatı’da yerli ve yabancı web sayfalarına erişim Pazartesi sabahından itibaren yeniden mümkün hale geldi. Fransız haber ajansı AFP de kentte toplu ulaşımın normal bir biçimde yapıldığını geçti.

çatışmalarda ölenlerin sayısı 164 mü?

Rus ve Kazak medyasında çıkan haberlere göre Kazakistan’da çatışmalarda ölenlerin sayısı 164. Ancak bu sayı Kazakistan sağlık makamları ve polis tarafından teyit edilmiş değil.