Kobani eylemleri soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen HDP’liler için karar çıktı.

Gözaltındaki siyasetçilerden Altan Tan, Gülfer Akkaya ve Sırrı Süreyya Önder adli kontrolle serbest bırakılırken, tutuklananlar arasında Kars Belediyesi Başkanlığından istifa edeceğini açıklayan Ayhan Bilgen ile HDP eski MYK üyeleri Can Memiş ve Cihan Erdal da bulunuyor.

Tutuklanan kişilere „anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs“ ve „terör örgütü üyeliği“ suçlamaları yöneltiliyor. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014 tarihli Kobani olaylarıyla ilgili başlattığı soruşturma çerçevesinde 25 Ağustos’ta Kobani olaylarıyla ilgili Ankara merkezli yedi ilde düzenlenen operasyonlarda 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini duyurmuştu.

Savcılık, „6-7-8 Ekim 2014 tarihlerinde meydana gelen ‚Kobani olayları‘ olarak adlandırılan eylemlerin terör amaçlı olduğunu“ ileri sürüyor. Olaylardan altı yıl sonra savcılığın harekete geçmesi ise tartışmalara neden olmuştu.

„Siyasi intikam“

Bilgen’in belediye başkanlığından istifasının ardından dün Kars’ta HDP’lilere yönelik yeni operasyon düzenlendi. PKK/KCK’ya yönelik düzenlendiği açıklanan Kars merkezli operasyonda Kars’ta HDP’li belediye yöneticilerinin de arasında olduğu 19 kişinin gözaltına alındığı, Kars Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca’nın da gözaltına alınanlar arasında olduğu bildirildi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da operasyonları „siyasi intikam“ olarak nitelendirdi. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da dün operasyonla ilgili olarak „Bu saldırının iki boyutu vardır. Biri bütün Türkiye’ye, Türkiye’de demokrasi talebine ve muhalafet güçlerine yönelik boyuttur. Bize yapılan operasyon herşeyden önce Türkiye’de demokrasi mücadelesine, demokrasi güçlerine ve toplumsal muhalefete bir saldırıdır. Bunun için bu operasyona siyasi darbe adını veriyoruz“ açıklamasını yaptı.

Bilgen gözaltına alınması sonrasında Kars belediye başkanlığından istifa ettiğini duyurmuştu. „Türkiye’de demokrasicilik oynama yaşını geçtiğini“ belirterek açıklamasına başlayan Bilgen, keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermeyeceğini ifade etmişti. Bilgen açıklamasında belediye meclisinde beş partinin uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabileceğini de vurgulamıştı.