Dünya genelinde korona virüse yakalananların sayısı 29 milyona yaklaştı. Virüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 900 binin üzerinde.

Haber: Ümit Kalın

Bir gün içerisindeki yeni korona vakalarında rekor artış tespit edildi. DSÖ’nün verilerine göre, 24 saat içerisinde korona vakalarında 307 binden fazla artış oldu. İsrail yeniden karantina ilan eden ilk ülke oldu.

Bu sayı çok daha yüksek olabilir!

Böylelikle korona vakalarının sayısı toplam 28 milyon 600 bine ulaşmış oldu. Ancak uzmanlar, tespit edilmemiş vakalar da göz önünde bulundurulduğunda bu sayının çok daha yüksek olabileceğine dikkat çekiyor.

Hindistan, ABD ve Brezilya ilk üçte!

Vaka sayısındaki artışın en yüksek olduğu ülke Hindistan. Hindistan’ı ABD ile Brezilya izliyor. DSÖ’nün verilerine göre, şu ana kadar koronavirüsün yol açtığı COVID-19 hastalığı nedeniyle dünya genelinde 917 bin kişi hayatını kaybetti. Hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı Pazar günü 5 bin 500 olarak açıklandı.

İsrail’de ikinci karantina da gecikmedi

İsrail ise bir adım daha atarak ülkedeki koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle ikinci kez karantina ilan eden ilk ülke oldu. Üç hafta sürecek olan önlemler kapsamında vatandaşların evlerinden 500 metreden fazla uzaklaşmaması, alışveriş merkezleri ve okulların kapalı kalması öngörülüyor. Ülkede kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra eczane ve süpermarketler de açık kalmaya devam edecek. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İsrail televizyonundan yayınlanan konuşmasında şirketler için mali yardımların da öngörüldüğünün altı çizildi.