Almanya’nın Mannheim kentinde İslam karşıtı Pax Europa Hareketi’nin etkinliği sırasında düzenlenen bıçaklı saldırı sonrası, zanlı hakkında tutuklama kararı verildi.

Yasin Konyali

Karlsruhe Savcılığı ve Baden-Württemberg Kriminal Dairesi tarafından yapılan ortak açıklamada, 25 yaşındaki Afganistan doğumlu zanlının „cinayete teşebbüs“ ile suçlandığı belirtildi. Zanlının 2014 yılından bu yana Almanya’da yaşadığı, evli olduğu ve iki çocuğunun bulunduğu açıklandı. Hessen eyaletinin Heppenheim kentindeki evinde de arama yapıldığı kaydedildi.

Saldırıda altı kişi yaralandı ve polis tarafından vurularak etkisiz hale getirilen zanlının henüz ifadesi alınamadı. Baden-Württemberg Kriminal Dairesi, saldırının motivasyonunu belirlemeye yönelik soruşturmanın sürdüğünü ifade etti.

Polis Memurunun Durumu Kritik

Mannheim Marktplatz’da İslam karşıtı Pax Europa Hareketi’nin etkinliği sırasında meydana gelen bıçaklı saldırıda, harekete mensup beş kişi ve bir polis memuru yaralandı. Yaralılar hastaneye kaldırılarak acil ameliyata alındı. Ensesinden defalarca bıçaklanan polis memurunun sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Eyalet Kriminal Dairesi sözcüsü, polisin uyutulduğunu ve hayati tehlikesinin devam ettiğini açıkladı.

İslam Karşıtı Aktivist de Yaralandı

Yaralananlar arasında İslam karşıtı söylemleriyle tanınan Pax Europa Hareketi’nin yönetiminde yer alan Michael Stürzenberger de bulunuyor. Hareketin saymanı Stefanie Kizina, Bild gazetesine yaptığı açıklamada saldırının doğrudan Stürzenberger’i hedef aldığını savundu.

Saldırı, Alman siyasetçiler tarafından tepkiyle karşılandı. Başbakan Olaf Scholz, saldırıya tepkisini „Demokrasimizde şiddet kesinlikle kabul edilemez. Fail sert bir ceza almalı“ sözleriyle dile getirdi.